Solucanlar ve yılanların birbirinden farkları

Solucanlar ve yılanların birbirinden farkları
Solucanlar ve yılanların birbirinden farkları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Canlılar bazı özellikleri yönüyle farklı olarak değerlendirilmektedir. Canlıların sınıflandırılmasında ampirik ve filogenetik sınıflandırma çeşitleri kullanılmaktadır. Solucanlar ve yılanlar da birbirinden farklı canlılardır. Omurgalı ve omurgasız diye ayrılan hayvanlarda solucanlar omurgasız canlılar, yılanlar ise omurgalı canlılardır.

Sürüngenler olarak aynı sınıfta bulunan yılan ve solucan birçok yönden farklılaşmaktadır. Solucan omurgasızdır. Yılan omurgalıdır. Solucan deri solunumu yapmaktadır. Yılan akciğer solunumu yapmaktadır. Solucan bölünerek eşeysiz çoğalmaktadır. Yılan ise yumurtlayarak eşeyli çoğalmaktadır. Solucan ve yılanın temel farklılıkları farklı genetik özelliklerinin olmasıyla meydana gelmektedir. Yılan ve solucan bu nedenle aynı özelliklere sahip olsa da daha çok farklı özelliklere sahiptir.

Canlılar çeşitli özellikleri bakımından farklı olarak ele alınmaktadır.

  • Canlıların sınıflandırılmasında ampirik (yapay) ve filogenetik (doğal) sınıflandırma türleri kullanılmaktadır.
  • Solucanlar ve yılanlar da birbirinden farklı özelliklere sahip olan canlılardır.
  • Omurgalı ve omurgasız şekilde birbirinden ayrılan canlılarda solucanlar omurgasız canlılar, yılanlar ise omurgalı canlılar sınıfına girmektedir.
  • Yılan ve solucan sürüngenler olarak aynı sınıfta yer almaktadır. Fakat her iki canlının da değişik temel özellikleri bulunmaktadır.
  • Bu duruma örnek verecek olursak; solucan deri solunumu yapan bir canlı iken yılan akciğer solunumu yapan bir canlıdır.

100
128
41
7
4
5
10
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.