Sömürgeciliğin yaygınlaşmasında etkili olan gelişmeler nelerdir

Sömürgeciliğin yaygınlaşmasında etkili olan gelişmeler nelerdir

Sömürgeciliğin yaygınlaşmasında etkili olan gelişmeler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Sanayi devrimi ile ortaya çıkan büyük devletlerin zayıf ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginliklerini ele geçirme düşüncesine sömürgecilik denir.

Sanayi İnkılabı ile birlikte üretim için ham madde ve üretilen mallar için pazar ihtiyacı artmıştır. Sömürge toprakları sanayileşen ülkeler için hem ham madde kaynağı, hem de pazar haline gelmişlerdir. Ayrıca Batı ülkeleriyle dünyanın geri kalanı arasındaki gelişmişlik ve teknoloji farkı iyice açılmıştır. Tren ve buharlı gemilerle ulaşımın kolaylaşması sömürge topraklarının askeri ve siyasi kontrolünü kolaylaştırmıştır. Böylece sömürgecilik yayılmıştır. Kısaca ham madde ve pazar arayışı sanayileşen ülkeler arasında sömürgecilik yarışının doğmasına sebep oldu.

Sanayi İnkılabı ile başlayan süreçte hammadde arayışı, pazar ihtiyacının giderilmesi ve silahlanma yarışının devam etmesi sömürgecilik faaliyetlerinin başlamasına neden olmuştur. Çünkü hammaddeye olan ihtiyacın çokluğu, doğal kaynakların yetersizliği ve maliyetin düşürülmesi gibi etkenler sömürgecilik faaliyetlerinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu nedenle çıkan çatışma ve rekabet Birinci Dünya Savaşını hazırlayan en önemli faktörlerden birisi olmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
146
405
137
116
95
96
1019
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.