Sucu ve Çatlak Testi Dinleme/İzleme Metni Cevapları (6. Sınıf)

Sucu ve Çatlak Testi Dinleme/İzleme Metni Cevapları (6. Sınıf)
Sucu ve Çatlak Testi Dinleme/İzleme Metni Cevapları, 6. Sınıf Anka Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28, 29, 30 Etkinlik Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Sucu ve Çatlak Testi Dinleme/İzleme Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 28 Cevabı

DÜŞÜNELİM-TARTIŞALIM

1. Kendi özelliklerinizi düşününüz. Bu özelliklerden hangisini daha çok beğeniyorsunuz?
Cevap
: Ben en çok çalışkan olma özelliğimi seviyorum. Bu özelliğim hayatın her alanında başarılı olmamı ve bir çok zorluğu yenmemi sağlıyor.

2. Bu özelliğiniz sizi ve dolaylı olarak içinde bulunduğunuz toplumu nasıl etkiliyor?
Cevap
: Toplumun da beni örnek aldığını düşünüyorum. Çünkü benim çalışmam diğerlerinin de çalışmasını sağlarsa toplum üretken ve mutlu zengin bir toplum olur.

Metni not alarak dinleyiniz. Bu amaçla, dinleme sırasında anlamını bilmediğiniz kelimeleri ikinci etkinlikteki kutulara not ediniz. Metni dinlerken testinin, utancından sucuya seslenişinden sonra durunuz ve birinci etkinliği cevaplayınız.

1. ETKİNLİK

Metnin bir bölümünde çatlak testi utancını daha fazla gizleyemeyerek sucuya seslenmiş. Ona, kendi kusurları yüzünden onun daha fazla çalışmak zorunda kaldığını, kendi yerine yeni bir testi almasını, böylece daha az çalışıp daha çok kazanacağını söylemiş. Acaba sucu, testiye nasıl bir cevap vermiş olabilir? Tahmin ederek düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: Sucu bence kimsenin hatta testinin bile beklemeyeceği bir cevap vermiştir. Belki de testiden sızan su ağaçlara yarıyordur. Bu ağaçların gölgesi sayesinde sucu da yorulmadan suları taşıyabiliyordur.

2. ETKİNLİK

Öğretmeniniz “Sucu ve Çatlak Testi” adlı metni dinletirken anlamını bilmediğiniz kelimeleri not ediniz. Ardından bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlüklerinizi kullanarak kontrol ediniz. Kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Testi

Tahminim: İçinde su taşınan alet
Cümlem: Testimin rengi solmuştu.

Patika

Tahminim: Dağ yolu
Cümlem: Patikadan inerken manzara muhteşemdi.

3. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 29 Cevabı

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Çatlak testi imgesi neyi ifade ediyor? Metne göre yorumlayınız.
Cevap
: İnsanların kusurlu yanları olabilir ama kusurları var diye insanları hayatımızdan çıkaramayız, onları değersiz göremeyiz.

2. Çatlak testi kusurunun farkına vardığında nasıl tepki veriyor?
Cevap
: Hemen sahibine seslenerek onu kırmasını söylüyor

3. Siz kusurlarınızı fark ettiğinizde nasıl tepki veriyorsunuz?
Cevap
: Ben kusurlarımı fark ettiğimde bu kusurlarımı giderebilirsem gidermeye çalışıyorum gideremezsem bu kusurlarımdan ötürü kimseye rahatsız vermemeye çalışıyorum.

4. Sucu, testinin kusurunu nasıl değerlendiriyor?
Cevap
: Onun kusurunu aslında artıya çeviriyor. Onun sayesinde patika yolu çiçekler güzelliklere bürünüyor.

5. Hayatınızdaki insanların kusurlarını nasıl yorumluyor ve bunlara nasıl tepki veriyorsunuz?
Cevap
: Ben onları kusurları ile kabullenmeyi öğrendim. Onları kırmadan bu kusurlarını yüzlerine vurmadan onlarla geçinmeye paylaşımlar yapmaya başladım.

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyiniz.
Cevap: Bir sucu ve iki sus testisi varmış. Sucunun testilerinden biri su sızdırıyormuş. Bir gün testi durumuna üzülmüş sahibine beni kır demiş sahibi de asla kırmam çünkü sen farkında olmadan çok işe yarıyorsun demiş. Sen olmasan patikadaki çiçekler susuzluktan ölürdü. Senin sayende açıyorlar ve ben onları eşime götürüyorum ve onu çok mutlu ediyorum diyerek testinin aslında ne kadar önemli olduğunu ona hatırlatmış.

5. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 30 Cevabı

Dinlediğiniz metne farklı başlıklar öneriniz.
Cevap
: FARKINDA OLMADAN YAPILAN İYİLİK

6. ETKİNLİK

A. Leonard COHEN’in (Leonard KOHEN) “Bir çatlak var her şeyde, ışık işte böyle girer içeriye.” sözünün vermek istediği iletiyi düşününüz ve yazınız.
Cevap
: Bazen kusurlarımız belki de bizi biz yapan özelliklerimizdir. Işık nasıl ki çatlaktan sızarsa bazen de hiç beklenilmeyen yaratım ve paylaşımlar da ufak kusurlardan ortaya çıkabilir anlayışı vardır.

B. Ardından bu iletiden hareketle yazacağınız bilgilendirici metnin taslağını oluşturunuz.

Giriş: İnsanın kusurları ile bir bütün olduğu unutulmamalıdır.
Gelişme: İnsanların kusurlarının normal olduğunu ve onları bu kusurlarla kabullenmek gerektiği örneklerle verilir.
Sonuç: İnsanların birbirlerini saygıyla kusurlarıyla kabullenmeleri gerektiği

C. Taslağını oluşturduğunuz metni defterinize yazınız. Düşüncelerinizi birbirleriyle tutarlı bir şekilde sıralamış mısınız? Değerlendiriniz. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

BENİ BÖYLE SEV SEVECEKSEN

Orhan Gencebay’ın en bilinen şarkılardan ikisi Beni Böyle Sev Seveceksen ile Hatasız Kul Olmaz şarkılarıdır. Orhan Gencebay’ın şarkılarında söylediği gibi kimse kusursuz hatasız değildir. Önemli olan insanları bu kusurları ile sevmek onları olduğu kabullenmek olmalıdır. Eğer öyle yapılmaz ise aradaki saygı ortadan kalkacaktır. Bunu unutmadan insanların birbirlerine hoşgörülü olması herkesin herkesi kusurları ile kabullenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

6. Sınıf Anka Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sucu ve Çatlak Testi Dinleme Metni Video

6. Sınıf Anka Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sucu ve Çatlak Testi Dinleme Metni Video

730
800
730
117
138
291
136
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.