Suyun canlılar için beş önemli özelliğini yazınız

Suyun canlılar için beş önemli özelliğini yazınız
Suyun canlılar için beş önemli özelliği nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Suyun canlılar için beş önemli özelliği şunlardır:

 1. Temel yaşam içeriği: Su, yaşamın temel bileşenidir ve tüm organizmaların hücrelerinde bulunur.
 2. Kimyasal reaksiyonlarda rol: Su, birçok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar.
 3. Sıcaklık dengeleyici: Su, vücut sıcaklığını düzenler ve organizmaların ısısını korumasına yardımcı olur.
 4. Taşıma ve çözücü madde: Su, besin maddelerini, mineralleri ve atık maddeleri taşıma ve çözme yeteneğine sahiptir.
 5. Yüzey gerilimi: Su, yüzey gerilimi sayesinde su üzerinde yüzen veya hareket eden organizmalar için önemli bir destek sağlar.

Su tüm canlılar için yaşam kaynağıdır ve olmazsa olmazıdır. Başka gezegenlerde yaşam izleri aranırken ilk aranan şeyin su olması da aslında bu sebebe dayanmaktadır.

Suyun canlılar için önemli olan beş özelliğini yazalım.

 1. Suyun çözücülüğü canlılar için çok önemlidir. İyi bir çözücü olan su sayesinde besinlerin sindirimi ve kimyasal tepkimelere girmesi kolaylaşmaktadır.
 2. Suyun buharlaşma özelliği, bu sayede vücutta sıcaklık artınca terleme ve dolayısıyla buharlaşma ile vücudun sıcaklığı düşürüldüğü gibi bunun yanı sıra, hava olaylarının gerçekleşmesi de suyun buharlaşma özelliği ile sağlanır.
 3. Suyun öz ısısının yüksek olması canlılar için önemli bir özelliktir. Çünkü bu sayede suyun soğuması ve ısınması geç olmaktadır. Bu da özellikle ılıman bölgelerde yaşaması gereken canlılar için önemlidir.
 4. Suyun kimyasal yapısında var olan kohezyon kuvveti sayesinde bitkiler topraktan aldıkları suyu yapraklarına kadar iletebilirler. Kohezyon kuvveti suyun yapısında bulunan hidrojen atomlarının birbirleri arasındaki çekim kuvvetine verilen isimdir.
 5. Taşıma özelliği; bitkiler yaşamlarını sürdürebilmek ve fotosentez yapabilmek için suya ve suyun topraktan emerek bitkiye taşıdığı minerallere ihtiyacı vardır. Suyun bu özelliği sayesinde bitkiler hayatlarını devam ettirebilmektedir.

İnsan ve diğer canlılar için suyun başlıca yararları:

 • Su, besinlerin sindiriminde rol alırken besinlerin parçalanması ile oluşan atık maddelerin akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmasını sağlar.
 • Vücudun ısı dengesini sağlar.
 • Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beyin ve kasların %75’i sudur. Su vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar.
 • Deri ve cildin nemlenmesini sağlar, vücuttaki gözenekleri açık tutar. Erken yaşlanmayı, saçlarda matlaşmayı ve kabızlığı önler.
 • Beyin su içerisinde görevini sürdürür. Beyinde suyun azalması beyin fonksiyonlarının kaybolmasına yol açar. Susuz kalındığında sersemlik, algılama yeteneğinde düşme, karar verme mekanizmasında bozulmalar olur.
 • Böbreklerin dengeli çalışmasını sağlar.
 • Vücutta oluşan toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kanın işlevini yerine getirmesini sağlar. Vücuda alınan besinler veoksijen gazı kanla birlikte hücrelere taşınır.
 • Hayati organlara yastık görevi yapar.
 • Kayganlaştırıcı etkisi nedeniyle eklem ve organların rahat çalışma-sını sağlar.
 • Nefes alıp verme sırasında boğazda kurumaları önler. Yutkunmayı kolaylaştırır ve rahat nefes almayı sağlar.
 • Vücuttaki su dengesi, dikkat yetersizliği sorununu gidermeye yardımcı olur. Gerginlik, stres ve hâlsizlik hâllerinin hafiflemesine yardımcı olarak uykuyu düzenler.
 • Metabolizmayı hızlandırır, günlük harcanan kalori miktarını arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bitkiler topraktaki suda çözünmüş maddeleri kökleriyle alır. Suyun çözücülük özelliği bitkiler için hayati öneme sahiptir. Bitkilerin besinlerini yapmada kullandıkları temel maddeler, yapraklara kadar su ile iletilir.
 • Suda yaşayan canlılar solungaçlarıyla, suda çözünmüş oksijeni alarak yaşamlarını sürdürürler.

887
148
50
75
12
18
571
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.