1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Takviminde bir yılı 365 gün olarak ilk kez kullandığı bilinen toplum hangisidir
Takviminde bir yılı 365 gün olarak ilk kez kullandığı bilinen toplum hangisidir

Takviminde bir yılı 365 gün olarak ilk kez kullandığı bilinen toplum hangisidir

Takviminde bir yılı 365 gün olarak ilk kez kullandığı bilinen toplum hangisidir sorusunun cevabını vereceğiz. Güneş takvimi nedir, Güneş takvimini kimler bulmuştur?

Soru : Takviminde bir yılı 365 gün olarak ilk kez kullandığı bilinen toplum hangisidir 

A- Mısırlılar

B- Mayalar

C- İnkalar

D- Çinliler 

Doğru Cevap: Mısırlılar

Güneş takvimi nedir

Güneş Takvimi, ilk takvim Dünya'nın Güneş etrafında dönüşüne göre düzenlendi. Mısırlılar bir yılı 365 gün olarak hesapladılar ve on iki aya böldüler. Bir ayı da 30 gün kabul ettiler.
 
Mısır takvimi, günümüzde kullandığımız Miladi takvimin temelini oluşturmaktadır. Güneş esasına dayalı takvim İyonlar, Yunanlar ve Romalılar tarafından geliştirilmiştir. Roma İmparatoru Jullius Cesar (Jül Sezar) ve Papa XII. Gregor (Gregor) tarafından düzenlenerek günümüzdeki şeklini almıştır. Mısırlıların dışında Sümerliler, Çinliler, Türkler ve Araplar da ay ya da güneş yılı esasına dayanan takvimler geliştirmişlerdir.
 
Güneş takvimi, dünyanın Güneş’e göre dönme ekseninin açısını temel alan bir takvim türüdür (veya hareketli gök kürenin güneşe olan konumu ile eşdeğerdir). Dünyanın konumu (veya güneşin) hesaplanırken, ekinoks dikkate alınır, sonra mevsim zamanları belirlenir. Bu tip takvimler tropikal güneş takvimleri olarak adlandırılır.
 
NOT: Tarihte ilk Güneş Takvimini Mısırlılar, ilk AY Takvimini ise Sümerler oluşturmuşlardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
32 Yorum