Tarihte el-Bahrü'd-dahili, Bahrü'r-Mağrip, Nahrü'ş-Şam, Bahrü'l-Efenc adlarıyla anılan deniz hangisidir

Tarihte el-Bahrü'd-dahili, Bahrü'r-Mağrip, Nahrü'ş-Şam, Bahrü'l-Efenc adlarıyla anılan deniz hangisidir

Tarihte el-Bahrü'd-dahili, Bahrü'r-Mağrip, Nahrü'ş-Şam, Bahrü'l-Efenc adlarıyla anılan deniz hangisidir sorusunun cevabını vereceğiz.

Soru : Tarihte el-Bahrü'd-dahili, Bahrü'r-Mağrip, Nahrü'ş-Şam, Bahrü'l-Efenc adlarıyla anılan deniz hangisidir 

A- Karadeniz

B- Akdeniz

C- Kızıldeniz

D- Hazar Denizi

Doğru Cevap: Akdeniz

Akdeniz’in bazı İslâm tarih ve coğrafya kaynaklarında, Batı dillerinde kullanılan Latince Mediterraneum Mare (karalar arasındaki deniz) ve Internum Mare (iç deniz) adlarıyla aynı mânaya gelen el-Bahrü’l-mutavassıt ve el-Bahrü’d-dâhilî gibi isimlerle zikredilmiş olduğu görülmekte ise de bu tabirlerin yerleşmediği anlaşılmaktadır. Bugünkü Arapça’da el-Bahrü’l-ebyaz el-mutavassıt denilen Akdeniz, tarih boyunca müslümanlar tarafından daha çok Bahrü’r-Rûm (Romalılar denizi) ve kıyısında yer alan kara parçalarından dolayı da Bahrü’l-Endelüs, Bahrü’l-Mağrib, Bahrü’l-İfrîkıyye, Bahrü’l-İskenderiyye, Bahrü’ş-Şam, Bahrü’l-Kostantiniyye ve Bahrü’l-Efrenc gibi adlarla anılmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
5 Yorum