Türk İslam devletlerinin hukuk sistemi hangi esaslara göre oluşturulmuştur

Türk İslam devletlerinin hukuk sistemi hangi esaslara göre oluşturulmuştur
Türk İslam devletlerinin hukuk sistemi hangi esaslara göre oluşturulmuştur bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türklerin İslam’ı kabul etmesinin ardından Türk – İslam devletlerinin hukuki yapısı da değişmeye başlamıştır. Şeri ve örfi kanunlar belirlenerek birçok alanda İslam dininin etkisi ortaya konmaya başlamıştır. Ceza hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku, miras hukuku gibi hukuk sistemlerinin ana temasını İslam oluşturmaya başlamıştır.

Türk-İslam devletlerinin hukuk sistemi şeri ve örfi esaslara göre oluşturulmuştur. Toplumun refahı için örfi ve şeri kanunların uygulanması devletin kökleşmesi, milletin barış, adalet ve huzur içinde yaşaması için elzem olmuştur. Müslüman toplumların gelenek ve göreneklerden kopmadan, İslam’a bağlı olarak yaşaması ancak bu şekilde uygulanmıştır.

31
31
31
69
31
31
740
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.