Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata katkıları

Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata katkıları

Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata hangi katkılarda bulunmuştur bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türkiye Selçukluları, Anadolu coğrafyasında sosyal, kültürel, mimari eserler ortaya koymuşlardır. Siyasi, askeri, iktisadi başarıların ve zaferlerin yanında bu tarz çalışmaların yapılması Anadolu’nun kadim bir İslam beldesi olarak Türk yurdu olmasında etkili olmuştur.

Hanlar, hamamlar, camiler, mescitler, kervansaraylar, hastaneler, köprüler yaparak şehirleri imar ederken ihya ve inşa etmeleri bir medeniyet olarak ortaya çıkmalarında ve Anadolu’da kalıcı izler bırakarak bu coğrafyanın uzun yıllar Türk yurdu olarak anılmasında ve yaşanmasında etkili olmuştur. Bu nedenle Selçuklu Devletleri bir medeniyeti miras bırakarak tarih sahnesinden çekilmiştir.

Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata sundukları katkılar:

  • Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler sayesinde Anadolu bilim ve irfan yuvası haline gelmiştir.
  • Bunun sonucunda da Moğollardan kaçan bir çok bilim insanı ile birlikte Anadolu’dan da çıkan bir çok alim ile birlikte Anadolu’da sanat, ilim gibi çeşitli dallarda büyük ilerlemeler sağlanmıştır.
  • Halkın bilgi birikimi, kazanımı ve deneyiminde de artmalar olmuştur.
  • Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler kültürel anlamda oldukça önemli bir yer edinmiştir.
  • Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler sayesinde ülkelerinin gelişimine katkı sunmuşlar ve bilim insanlarına çalışma fırsatı sunmuşlardır. Böylece de ülke bilimsel anlamda gelişmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.