Türkiye'nin eğitim haritası çıkarılıyor - Yaşar ÖZAY

Türkiye'nin eğitim haritası çıkarılıyor - Yaşar ÖZAY
Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın işbirliği ile hayata geçirilecek proje ile öğrenciler, yılda bir kez sınıflarında sınav olacak. Elde edilecek veriler yeni eğitim politikalarına yön verecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'nin eğitim haritasını çıkarmak için TÜBİTAK'la birlikte çalışacak. TÜBİTAK'ın yılda bir kez sınıflarda gerçekleştireceği sınav sonuçlarındaki verilerle, Türkiye'nin eğitim politikası şekillendirilecek. Bir yıl önce TÜBİTAK'ın pilot olarak bazı okullarda başladığı deneme uygulaması, bu yıl ikinci dönemde 4. sınıftan itibaren başlıyor. Öğrenciler, 12. sınıfa kadar her yıl sınava girecekler. Sınavlar matematik, geometri, fen bilimleri, Türkçe ve İngilizce dersinden yapılacak. Öğrencilere bilgi bazlı sorular yerine, düşüncesini ortaya koyan sorular sorulacak. Sınav test şeklinde gerçekleşecek. Bütün bu çalışmanın hedefi öğrencilerin kazanımları ve becerilerinin haritasını çıkarmak. Uzmanlar, yeni sistemin başarılı olması halinde, dershane eğitimini ve sınav stresini ortadan kaldıracağını söylediler.

BİR SINAV AZ
Yeni düzenleme ile ilgili görüşlerini açıklayan Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, "Türkiye bölgeleri, şehirleri, aynı şehirdeki semtleri, okulları arasında ciddi kalite farklılıkları olan bir ülkedir. Bu tarz bir genel değerlendirme için yılda bir kez azdır. En az dönemde bir kez yapılmalıdır. Ciddiyeti sağlamak için belli oranda sınıf geçmede etkin olabilir" dedi.

Kaynak:Sabah

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.