Üniversiteye girişte randevulu, online sınav olacak

Üniversiteye girişte randevulu, online sınav olacak

Üniversiteye girişte 2014’ün sonunda uygulanmaya başlanacak yeni sınav sisteminin ayrıntıları belli olmaya başladı:

Öğrenciler randevuyla sınava girecek, yüksek puan alınan sınav geçerli olacak, lise türleri azaltılacak, YGS yerine “olgunluk sınavı” gelecek, “sınav kampusları” kuracak.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) alınan kararla 2014’te üniversiteye giriş sisteminin sil baştan değişeceği açıklamasının ardından, yeni sistemin ayrıntıları belli olmaya başladı. 2014 sonunda uygulanmaya başlanacak yeni sınav sistemi, bu yıl 4+4+4 eğitim sistemi ile liseye başlayacak öğrencileri etkileyecek. TÜBİTAK’ın ilköğretim ve liselerdeki müfredata ilişkin yeni modelleri de uygulanmaya başlanacak. Buna göre matematik, fen, teknoloji ve yabancı dil ders saatleri artacak. Yeni alternatif öğretme modelleri geliştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK’ın ortaklaşa çalışmasıyla hayata geçirilmesi planlanan sistemin ayrıntıları şöyle

Lise bitirme sınavı

Üniversiteye girişte ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kaldırılıp, yerine ‘olgunluk’ sınavı getirilecek. Böylece lise bitirme sınavı gelecek ve ortaöğretim başarı puanı da bu sınavın sonucundan alınacak. Bu sınavı MEB yapacak, YÖK ve ÖSYM sadece Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) yapacak. Öğrenciler lise son sınıfta ‘Lise bitirme sınavı’na girecek. Bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Öğrenciler bu sınavda genel kültür ve yeteneklerine göre de değerlendirilecek. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecek. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye gidecek. LYS’de baraj kalkacak. Açık uçlu sorular sorulacak. Eleme ve seçme sınavı değil, sıralama sınavı olacak.

Öğrencilerin randevu ile sınava girmesi planlanıyor. Bir yerine birkaç sınav yapılacağından aday istediği sınava girmek için veya bütün sınavlara girmek istiyorsa hepsi için ÖSYM’den randevu alacak. Öğrenciler girdikleri birden fazla sınavın hangisinden daha yüksek puan alırlarsa, yüksek olan puan geçerli olacak.

Sınavlar tek noktada

ÖSYM, yeni sistem kapsamında öncelikle sınav kampusları kurmayı planlıyor. Bütün illerde ayrı ayrı okullarda sınav yapmak yerine tek noktaya kurulan büyük “sınav merkezi kampusları”nda adaylar sınava alınacak. Bu merkezler güvenlik ve donanım açısından üst düzeyde dizayn edilecek.

Online sistem

Öncelikle büyükşehirlerde kurulması planlanan bu

kampuslarda, öğrencilerin “online” sınav olmasının önü de açılacak. Dünyada da geçilmeye başlanan bu sistemde, öğrenciler elektronik sınavlara bu merkezlerde girecek. Online sınava geçilmesi halinde, ÖSYM’nin soru kitapçığı ve cevap kağıdı basımı, adaylara dağıtılan, kalem, silgi gibi gerekçeleri dağıtması zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Artık beceri odaklı

Okul türleri arasında programlardan kaynaklanan kalite farklılıkları ortadan kaldırılacak. Lise türleri bir veya ikiye indirilecek. Öğrenci ilgi duyduğu alanın zorunlu ve seçmeli derslerine ağırlık verecek. Ortaokul ve lisede aldığı derslerin ağırlığına göre istediği

üniversitenin bölümüne geçiş yapabilecek.

Lise türü azalacak

SON yıllarda türlerin azaltılması ve programların güncellenerek artırılması yönünde bir çalışma yapan MEB; Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve güzel sanatlar ve spor liseleri olmak üzere tür sayısını 6’ya kadar indirmişti. MEB, iki öğretim yılı boyunca uygulamaya devam edilen genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi çalışmalarına da devam edecek. Önümüzdeki öğretim yılı sonunda bu çalışma tamamlanarak genel liseler tamamen kaldırılacak ve bunlar ya Anadolu Lisesi ya da mesleki ve teknik liseye dönüşmüş olacak.

Türler arasında programlardan kaynaklanan kalite farklılıkları kaldırılmış olacak ve ortaokullardan liselere geçişler de seçme ve sıralamaya dayalı merkezi sınav uygulaması da gereksiz hale gelecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.