Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol sözünden ne anlıyorsunuz

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol sözünden ne anlıyorsunuz
Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol sözünden ne anlıyorsunuz, Mevlana bu sözde verilmek istenen mesaj nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bu sözlerde kişiye şeffaf olmasını, kişinin ne ise o olmasını, dürüst davranmasını söyleyen Mevlana, bu sözü ile neredeyse tüm dünyaca bilinir.

Bu sözden insanların sahte davranışlarda bulunmaması, çıkarlarına göre davranmaması, içinden nasıl geliyorsa öyle davranması ya da nasıl davranması gerekiyorsa kendisini de ona göre eğitmesi gerektiğini anlıyorum.

Güneş gibi ol şefkatte, merhamette.
Gece gibi ol ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte.
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Celaleddin Rumi

İnsanlar nasıl bir kişiliğe sahipse o şekilde gözükmelidir veya nasıl gözüküyorlarsa ona yakışır olmalıdırlar. Aksi takdirde iyi insanlar ise kıymetleri bilinmez, kötü kimseler ise haddinden fazla kıymet kazanırlar ve zarara uğratırlar.

63
4
53
4
9
14
14
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.