1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yabancı dil zorunlu olmayacak, ihtiyaca göre öğretilecek
Yabancı dil zorunlu olmayacak, ihtiyaca göre öğretilecek

Yabancı dil zorunlu olmayacak, ihtiyaca göre öğretilecek

Yabancı dil zorunlu değil, ihtiyaca göre öğretilecek. MEB Bakanı Ziya Selçuk zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış açısının önemini vurguladı. Selçuk, Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nda konuştu.

YABANCI DİL ZORUNLU DEĞİL, İHTİYACA GÖRE ÖĞRETİLECEK

Selçuk, tek tip, zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış açısının önemini vurguladı. Eğitim sürecinde yapılan uygulamaların doğurduğu sonuçların izlenmesi gerektiğini belirten Selçuk, yabancı dil eğitiminin ‘bir ortak müfredat yap, aynı ders saati sayısındaki aynı müfredatı bütün Türkiye'ye uygula’ mantığıyla yürütüldüğünü söyledi.

BAZI OKUL TÜRLERİNDE YABANCI DİL ZORUNLU OLMAYACAK

Selçuk, geçen günlerde "Bazı kademe ve okul türlerinde İngilizce ya da yabancı dil dersi zorunlu olmayabilir" dediğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Mesela bir çocuk ortaokul sona kadar yabancı dil dersini aldı ama sonra bir meslek lisesinde belli bir alanda liseyi bitirdi. Hayatı boyunca da bir vatandaşlık birikimi olarak ihtiyacı olan yabancı dilin dışında bir yabancı dil ihtiyacı olmayabilir. Turizm lisesinin yabancı dil ihtiyacı farklı olabilir, sosyal bilimlerde çok farklı bir yabancı dil stratejisi gerekebilir. Diyelim ki niye sosyal bilimler lisesinde yoğun olarak belli çocuklarımız açısından İbranice dersi vermiyoruz? Bizim günlük sorunlarımızın, tarihi sorunlarımızın İbranice ile ilişkisi var mı? Elbette var. O zaman biz bunu da verebilmeliyiz. Yani herkese tek tip zorunlu bir eğitim yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir yabancı dil bakış açısından söz etmeye çalışıyorum.”

YABANCI DİL NEDEN ÖĞRENİLİR?

Yabancı dil öğretme sistematiğinin dönüşümünün sağlanması gerektiğine, bu konuda sadece ders saatinin konuşulmasının faydalı olmayacağını belirten Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir öğrenme ekolojisi. Bu öğrenme ekolojisinde çocukların yabancı dile maruz kalma atmosferi nedir? Bu çocukların yabancı dille ilişkisinde, kişiliklerinin, mizaçlarının ilişkisi, etkisi var mı? Kim yabancı dili niye öğrenir? Bir ilişkisel gayesi mi var? Entelektüel bir tatmini mi var? Bir mesleki amacı mı var? Bütün bu bireysel, kişiye dönük amacı gözetmeksizin herkese tek tip bir yabancı dil eğitim öğretiminin sıkıntısından bahsetmeye çalışıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum