Yaşadığınız yer ve çevresinde nüfusun dağılışını ve özellikleri

Yaşadığınız yer ve çevresinde nüfusun dağılışını ve özellikleri

Yaşadığınız yer ve çevresinde nüfusun dağılışını ve özelliklerini yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

 Yaşadığım yerde insanlar daha çok kıyı bölgelerinde yerleşim kurmuşlardır. Çünkü hem eğitim-sağlık hizmetleri burada daha iyi verilmekte hem de turizm balıkçılık gibi ekonomik faaliyetlerle yaşamlarını sürdürmektedirler.

Doğal çevrenin verimi ve yerleşmeye uygunluğu ile ilişkili faktörler: İklim, su kaynaklan, toprak, yüzey şekli ve maden zenginlikleri;

Beşeri faktörler. İnsanların coğrafi çevreye uyum sağlama yetenekleriyle ilgili faktörler, toplumsal ve ekonomik örgütlenme, teknolojik durum, coğrafi konum, tarihsel faktörler. Beşeri faktörleri bazı araştırıcıların "tarihsel faktörler" adı altında da topladıklarına rastlanmaktadır.

Doğal çevre faktörleri: Bunlar arasında nüfus dağılışını açık bir seçik etkileyen iki faktör iklim ve yüzey şekilleri dikkati çekmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak onda dokuzunun ova ve benzeri düzlüklerde yaşayabilinmektedir. Diğer yandan, yeryüzü karalarının kabaca dörtte biri de yüksek sıcaklık ve az ya da düzensiz yağış koşullarının bir arada neden olduğu kuraklık yüzünden seyrek olarak nüfuslanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1055
915
701
532
605
273
441
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum