1. HABERLER

  2. ATASÖZLERİ ANLAMLARI

  3. Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir ne demek
Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir ne demek

Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir ne demek

Bu yazımızda sizlere Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir ne anlama gelir konusunda bilgiler vereceğiz.

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.
Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir
* Çok güçlü olup da çalışmayan, soylu olup da bir şeyler üretmeyen, tembel tembel oturup onun bunun sırtından geçinen kimselerden; güçsüz olup da çalışan, boş oturmayan ve geçimini sağlamak için uğraşan kimseler daha iyidir.
* Fazla güçlü olmadığı halde çalışan, birşeylerle meşgul olan kimse, güçlü olupta çalışmayandan daha başarılı olur. / Güçlü ve kuvvetli olmadıkları halde kimseye muhtaç olmamak için çalışan ve geçimlerini sağlamak için gayret gösterenler; soylu olup, güçlü olupta tembel tembel oturanlara yeğlenirler.
* Ekmeğini çıkarmak ve iyi kazanç elde etmek için sürekli çalışmak, iş peşinde koşmak gerekir. Tembellik ayıptır. Kişi kendi geçimi için çalışmalıdır. Çalışan fakir bir kimse çalışmayan zenginden daha iyidir. Boş duranı şeytan bile sevmezmiş.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.