YÖK Başkanı Özvar: Uzaktan eğitim nisanda yeniden ele alınacak

YÖK Başkanı Özvar: Uzaktan eğitim nisanda yeniden ele alınacak

YÖK Başkanı Özvar, "Nisan ayında tekrar değerlendirme yapılıp hibrit eğitime geçilmesi değerlendirileceK" dedi.

YÖK Başkanı Özvar, üniversitelerin durumuna ilişkin açıklama:

Depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı, idari çalışanı olan bütün üniversitelerimiz etkiledi. Tüm illerde binalarımız kullanılabilir durumdadır. Kampüslerimiz depremzedeler için barınma ve Yemek önemli rol aldı. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz çok büyük katkısı olacaktır.

2022-2023 döneminin uzaktan eğitimle devam edilmesine karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmakla ilgili bazı kararlar alındı. Alınan kararlar Nisan ayı ile tekrar değerlendirilecek. Hibrit eğitim sistemi değerlendirilecek.

Aldığımız kararların bir kısmı uzaktan eğitimle olacak. 20.02.2023 tarihi ile başlatılacak. Her bir diploma programlarında uzaktan eğitim dikkate alınarak çevrim içi- çevrim dışı yöntemlerini kullanmalarına karar verildi.

Depremin etkilediği illerde bir kısım üniversiteleri çözümünde ortak çalışmalar yapmak üzere eşleşmeler yapılacak. Bu kapsamda İnönü Üniversitesi'nin Ankara Üniversitesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin Gazi Üniversitesi ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Erciyes Üniversitesi ile; Adıyaman Üniversitesi Atatürk Üniversitesi ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi ile; İskenderun Teknik Üniversitesi Necmettin Erbakan Üniversitesi ile, Osmaniye Korkutata Üniversitesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile eşleştirilmiştir.

Bu üniversitelerimiz depremden etkilenen üniversitelerimize destek olacaktır.

Özel öğrencilik ile ilgili de kararlar aldık. Uygulama eğitime devam edecek öğrencilerde birinci dereceden yakınlarının bulunduğu illerde eğitim alabilecekler. Eğitim-öğretim ücreti alınmayacak. Öğrencilerimiz ciddi şekilde etkilendi. Kayıt dondurma konusunda kolaylık getirildi.

Talep eden öğrenciler kayıtlarını dondurabilecek. Ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi.

Vakıf yüksek öğretim kurumlarımızda birinci dereceden etkilenen öğrencilerin ücretlerinin güz döneminde alınması tavsiye ediliyor.

Güz dönemi sınavlarına katılamayan öğrenciler, 6 şubat ve sonrasında 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz dönemine söz konusu sınavların ilgili yüksek öğretim kurulu tarafından belirlenecek ileri bir tarihte yapılmasına karar verilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
2
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.