Yüz yüze eğitim ve sınavların yapılmasına 2 Mart'ta başlanacak

Yüz yüze eğitim ve sınavların yapılmasına 2 Mart'ta başlanacak

1 Mart'ta eğitim öğretime geçişi planlanan okullarda yüz yüze eğitim ve yapılacak sınavlara, 2 Mart'ta illerin salgın koşullarına göre başlanacak.

1 Şubat 2021 Pazartesi günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda, resmi ve özel tüm ana sınıfları, ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar ile özel eğitim okul ve sınıflarında 1 Mart itibarıyla yüz yüze eğitime başlanılacağı ve ayrıca illerin salgın koşullarındaki durumlarına bağlı olarak il bazlı kararların da alınabileceği kamuoyuna açıklanmıştı. 

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan "İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası"nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterler, 1 Mart Pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısı'nda değerlendirilecek. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca 'yerinde karar' uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerdeki yüz yüze sınavların yapılacağını, ancak okulların açılıp kapanmasında olduğu gibi sınavlarda da kararın il hıfzısıhha kurulları ile il valilikleri tarafından alınacağını söyledi. Selçuk katıldığı televizyon programında yüz yüze sınavlara ilişin açıklama yaptı. Bu sınavların yapılması kararı verildiğini söyleyen Selçuk’un  açıklamaları şöyle:

AKADEMİK KURULUMUZ KARAR VERDİ

Eğitim bilimleriyle ilgili akademik kurulumuz var. Sonuçta bir karara varıyoruz. Bu karar ilkokul ve ortaokulda sınavın olmaması yönünde, lisede olması gerekir diye çıktı. Çünkü yisenin akademik hedefleri daha yüksek. Bizim destekleme ve yetiştirme kursları Ağustos’tan bu yana açık. Girip geliyorlar.

OTOBÜSLERE BİNİP GELMİŞLER AMA SINAV İSTEMİYORLAR

 Ben de sosyal medyada görüyorum. Birçok genç İstanbul’un çeşitli yerlerindeler, oralara otobüslerle gelmişler. Otobüslere binip gelmişler, ama yüz yüze sınavlar olmasın diyorlar. Çocuklarımızın geleceğe dönük yapmaları gereken ödevler var. Eylül ortasında okul açıldı. 1 Kasım’a kadar olan konulardan sorumlular. Karne notu vermek istiyoruz. Yüzde 40’ı da sınava girdiler yüzde 60’ı kaldı.

SINAVLARIN NE ZAMAN YAPILACAĞINA KİM KARAR VERECEK

Yerinde karar verilecek. İllere göre açıklanan risk haritasına göre ‘Şu ilde okullar açılmayacak’ dendiğinde zaten sınav ertelenecek, sonraki haftalarda yapılacak. Okulların temiz olduğunu biliyoruz. Bu sınavların yapılması için ortam müsait. Konular zaten sınırlı.

SINAV YOKSA DERSİ BIRAKIYORLAR

Sınav varsa çocuklar bırakmıyorlar dersleri. Sınav yok derseniz, dersleri takip düşüyor. 3-5 sene sonrasını düşünmek gerek. Lise 1’de eksiği olan sonraki sınıfları yapamayacak ve üniversitede eksikleri olacak. Çocukların da yarısı sınavın olmasını istiyor. Onlar da çalıştılar ve sınavların yapılmasını bekliyorlar.

Önümüzdeki dönemlerde kararların nasıl alınacağına ilişkin tüm ayrıntılar Pazartesi günü kabinede konuşulacak. Her hafta Sağlık Bakanlığı şehirler bazında 100 binde görülen vaka sayısı açıklayacak. 4 grupta hangisinde şehirleri görecek buna göre de o şehirle ilgili Hıfzısıhha ile vali karar alacak. Yerinde karar alınacak. Bu önümüzdeki haftadan itibaren bu şekilde devam edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
5
3
8
9
5
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum