1. HABERLER

  2. MESLEKLER REHBERİ

  3. Zootekni bölümü nedir
Zootekni bölümü nedir

Zootekni bölümü nedir

Zootekni programının amacı ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi ekonomik verimlerinin geliştirilmesi bakımları beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Zootekni Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Zootekni programında temel bilim derslerinden başka tarımsal ekoloji meteoroloji süt teknolojisi anatomi ve fizyoloji genel mikrobiyoloji hayvan yetiştirme ilkeleri yem bitkileri yetiştirme hayvan sağlığı üreme biyolojisi hayvancılıkta mekanizasyonkanatlı hayvan yetiştirme büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı gibi dersler okutulmaktadır.
 
Zootekni Gereken Nitelikler
 
Ziraat mühendisliğinin zootekni alanında çalışmak isteyenlerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip temel bilimlere özellikle zoolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı inceleme ve araştırma merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Zootekni Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler

Zootekni programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisi ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde araştırmalar yapar ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

Zootekni Mezunlarının Çalışma Alanları

Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisleri Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftliklerde araştırma merkezlerinde ve özel çiftliklerde yem fabrika ve laboratuvarlarında çalışabilirler ve kendileri özel çiftlik kurabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.