2013 Ygs-Lys Din Kültür Konuları

2013 Ygs-Lys Din Kültür Konuları
ÖSYM 2013 YGS sınavında Tarih ve Coğrafya dersinden 2 soru, felsefe dersindende 1 soru azaltmış yerine 5 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu getirmişti. Aynı şekilde LYS Coğrafya Testinden 2 ,Psikoloji,Sosyoloji,Mantık Testlerinde 2şerli soru azaltılarak

Öğrencilerin şimde en çok merak ettiği konu YGS ve LYS Din Kültürü müfredatı. Hangi konulardan soryu gelecek? Bilgiye dayalı mı? Yoruma dayalı mı soru gelecek?

ÖSYM Başkanı Ali DEMİR bir açıklamasında şöyle demişti."Alevi, Hıristiyan veya Yahudi öğrenciler bu soruları nasıl cevaplayacak? Onlar için de zorunlu mu?” sorusuna, “O konuda yorum yapmam doğru olmaz. Bu YÖK Genel Kurulu’nun kararı ve biz de uygulayıcısıyız. Biz sadece kılavuzu yayınladık” dedi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini üniversite sınavlarında sorma kararı alan YÖK yetkilileri sınavlarda ihtisas gerektiren değil, genel sorular sorulacak"

“Sorular Din Kültürü ile alakalı olacak. Zaten sorular hazırlanırken de öğrencilerin bütünü dikkate alınacak. Müşterek din kültürünü temsil eden sorular yer alacak. Örneğin namaz sorulmayacak. Mezheplere yönelik soru sorulmayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zaten ilkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar zorunlu ders ve Anayasa’da da böyle. Sınava giren her öğrencinin cevaplayabileceği sorular sorulacak. Öğrenci herkesin girmek zorunda olduğu YGS’de din sorularını cevaplayacak ama LYS’de çok farklı test türleri olduğu için LYS-4 sınavına girmeyecekse din sorularını da yanıtlamayacak."

ÖSYM başkanının açıklamalarını dikkate aldığımızda sorularınn bilgiden çok yorumlamaya dayalı olacağı kanaatine varıyorum. 2013 YGS-LYSde ilk defa uygulanacak olan din kültürü sınav soruları herkes için merak konusu.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.