2015 LYS Tercih/Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır? Hafta içi açıklanacak

2015 LYS Tercih/Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır? Hafta içi açıklanacak
2015 LYS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak diye merak ediyorsanız malesef bu sorunun cevabı net olarak verilememektedir.

LYS tercihleri 17 Temmuz 2015 günü tamamlandı. Hayatlarının en önemli dönem noktası olan LYS tercihleri ne zaman açıklanacak sorusuna öğrenciler yanıt aramaktadır.

LYS tercihleri bugün tamamlandığı için yerleştirme sonuçları için işlemlerin bayramdan sonraki ilk iş günü başlayacağı ve 1-2 gün içinde açıklanacağını beklemekteyiz. Nedeni ise 28 Temmuz İnternet kayıtları ve 3 Ağustos 2015 günü üniversite kayıtları başlayacak. En az 1 hafta önceden açıklanarak LYS yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşen adaylar evrak hazırlıklarını yapacak.

LYS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacağına dair OSYM net bir tarih verememektedır. OSYM hiç bir zaman sınav sonuçları yada tercih sonuçlarını daha önceden açıklayacağını duyurmamıştır.OSYM bu sene sınav sonuçları ve tercih sonuçları açıklama oranlarına baktığımızda önceki senelere göre daha geç işlem yapmaktadır. LYS sonuçları hatırladığınız üzere çok geç tarihlere kalmıştı.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri ise bütün üniversitelerde, 3–7 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan, elektronik kayıt (e-kayıt) uygulamasına bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçilecek. Bu kapsamda, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen bütün öğrenciler, elektronik kayıt (e-kayıt) işlemlerini 28 Temmuz-5 Ağustos'ta yapabilecek.
Öğrenciler isterlerse e-kayıt isterlerse de üniversitelerine giderek şahsen kayıt yaptırabilecek. Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

E-kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, "https://www.turkiye.gov.tr/" adresinden "e-hizmetler" bölümündeki "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" başlığı altında açılacak olan "Üniversite e-Kayıt" seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecek. E-kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM'den temin edilecek yerleşenlere ilişkin veri içerisindeki öğrencileri kapsayacak. E-kayıtta, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

E-kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.