7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 235 Cevapları

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 235 Cevapları

7. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 235 Bölüm Sonu Değerlendirme 7-1 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

BÖLÜM SONU DEĞERLENDİRME 7-1

1) Dört adet özdeş ampul, pil ve kablolardan oluşan seri ve paralel bağlı devreler oluşturunuz. Bu devrelerin şemalarını çizerek devreleri; akım, gerilim ve ampul parlaklığı bakımından karşılaştırınız.

Cevap: Seri bağlı devrede ampuller üzerinden geçen akım, paralel bağlı devredekine göre daha azdır. Bu nedenle seri bağlı devredeki ampullerin parlaklığı daha azdır. Seri bağlı devrede her bir ampul üzerindeki gerilim, paralel bağlı devredeki her bir ampule göre daha azdır.

2) Ohm Yasası nedir? Açıklayınız.

Cevap: Elektrik devresindeki pil sayısı arttığında ampulün uçları arasındaki gerilim artar. Gerilimin artması sonucu elektrik akımı da artar. Ancak gerilim/akım şiddeti oranı sabit kalır. Bu, Ohm Yasası olarak bilinir.

3) Şekil 1’deki devreye bir ampul bağlanarak Şekil 2’deki devre elde edilmiştir. Buna göre ampullerin parlaklıkları, gerilim ve akım değerleri nasıl değişmiştir? Açıklayınız.

Cevap: Şekil 2’deki devrede ampul sayısı arttığı için direnç artmıştır. Direncin artması sonucu akım azalmış ve ampul parlaklıkları da azalmıştır. Pil sayısı değişmediği için devrelerdeki gerilimler aynıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
10
11
7
9
12
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.