Alan Sınavı İle İlgili MEB'den İlk Resmi Açıklama

Alan Sınavı İle İlgili MEB'den İlk Resmi Açıklama

Alan Sınavı İle İlgili MEB'den İlk Resmi Açıklama

Alan Sınavı İle İlgili MEB'den İlk Resmi Açıklama

 

T.C.
 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
 Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 

BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerde basında öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavına ilişkin hatalı haberler üzerine açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerimizin yetiştirilmesi, seçilmesi ve geliştirilmesi süreçleriyle ilgili çok önemli adımlar atmıştır ve bu süreçleri çalışmalar tamamlandıkça kamuoyuyla paylaşacaktır. Bu çalışmalar kapsamında öğretmen adaylarımızın atama sürecinde seçilmesi amacıyla ilk kez alan sınavı uygulamasına geçileceği duyurulmuştur.

Ancak alan sınavlarının kaç alanda yapılacağı ve ağırlığının hangi oranda olacağı konusunda çeşitli haberler çıkmış, bunlar da kamuoyunun yanlış bilgilenmesine yol açmıştır.
 
Bakanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında yapılan çalışma neticesinde öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavının 2013 yılında 15 alanda yapılmasına karar verilmiştir. 06-07 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak KPSS'de genel yetenek bölümünün ağırlığı yüzde 15, genel kültür bölümünün ağırlığı yüzde 15, eğitim bilimlerinin oranı yüzde 20 olacaktır. 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak alan sınavının ağırlığı ise yüzde 50 olarak belirlenmiştir.

Alan sınavı yapılacak öğretmenlikler ise;
 

1. Türkçe
 
2. İlköğretim Matematik
 
3. Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji
 
4. Sosyal Bilgiler
 
5. Türk Dili ve Edebiyatı
 
6. Tarih
 
7. Coğrafya
 
8. Matematik (Lise)
 
9. Fizik
 
10. Kimya
 
11. Biyoloji
 
12. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 
13. Almanca
 
14. Fransızca
 
15. İngilizce
 

branşlarında olacaktır.

Dolayısıyla, Bakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılmadan konuyla ilgili çıkabilecek her türlü spekülatif açıklamalar veyahut haberler ihtiyatla karşılanmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.