Bu yıl ki YGS'de sorular kolay mıydı zormuydu? Sınav Soru Yorumları

Bu yıl ki YGS'de sorular kolay mıydı zormuydu? Sınav Soru Yorumları
2013 YGS sınav soruları nasıldı? Sorular geçen yıla göre daha mı kolaydı? İşte bu soruların cevabı ve 2013 YGS analizi...

2013-YGS sorularına bakıldığında;

Türkçe: Her yıl sorulan sorulardan çok farklı sorularla karşılaşılmadı. Genelde yorum ağırlıklı, fakat kolay sorular vardı. Paragraflar, geçen yıla göre daha kısa tutulmuş. ÖSYM, bu konudaki eleştirileri dikkate almış. 2012-YGS'deki paragraf sorularında, bazı sorular çok uzundu, hatta geçen yıl 114 sözcükten oluşan paragraf sorularıyla karşılaştık. Tüm soruların paragraflar üzerinde yoğunlaşması, soruların çözüm süresini uzatmış ve birçok adayın zaman sıkıntısı yaşamasına neden olmuştu. Türkçe soruları geçen yıla göre daha kısaydı, fakat dil bilgisi soruları daha fazlaydı. Müfredat dışı sorularla karşılaşmadık, ancak ilk kez paragrafa bağlı iki sorunun sorulduğu bir yapıyla karşılaştık. Genelde bu tür sorularla, YDS (Yabancı Dil Sınavı) ve ALES (Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı)'de karşılaşıyoruz. YGS'de ilk kez bu yapıyla karşılaştık, fakat sorular zorlayıcı nitelikte değildi. Dil bilgisini yoklayan sorular ölçücü nitelik taşıyordu. Her seçenek bir bilgiyi yokladığından, dil bilgisi donanımları tam olan adayların çözemeyeceği soruyla karşılaşmadık. Açık bir dil kullanılması, sınavın amacına uygundu.

Tarih: 'Genel Tarih Bilgileri' ile 'T.C İnkılâp Tarihi' ve 'Milli Güvenlik Bilgisi' konularını ölçen sorulara yer verilmiş. Terim bilgisi öne çıkarılmış, ancak bazı sorularda bilginin yorumlanması da istenmiş. Sınavda aynı soru içerisinde birden çok konu hakkında bilgi ölçülmeye çalışılmış, kazanım yelpazesi geniş tutulmuş. YGS’deki sorular, bütün müfredatı kapsayacak şekilde sorulmuş. Konulara iyi hazırlanan öğrencilerin, soruları çözerken çok zorlanmadığını söyleyebiliriz.

Coğrafya: Lise müfredatının ortak alanını kapsayan, tarayan sorular çoğunluktaydı. Sınav soruları, hem bilgi hem bilgiyi yorumlama gücünü ölçüyordu. Şekil ve harita bilgisi yorumu isteyen seçici sorularla karşılaştık. Sorularda, güçlü çeldiriciler bulunuyordu. Ciddi hazırlığı gerektiren bir sınavla karşılaştık.

Felsefe: Soruların dili açık, ifadeler anlaşılır nitelikteydi. Felsefe disiplinlerinin (Bilgi-Varlık-Ahlak-Din vb.) tümünden soru geldiğini görüyoruz, bu açıdan baktığımızda oldukça dengeli bir dağılımla karşılaşıyoruz. Filozofların görüşlerini, felsefedeki ayrıntılı bazı kavramları bilmeyi ve doğrudan yanıtlamayı gerektiren sorular bulunuyordu. Önceki yıllara göre seçeneklerdeki ifadeler daha kısa ve kavramsal düzeydeydi.

Fizik: Düzenli çalışan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınavdı. Sorular düzgün hazırlanmış, müfredata uygun sorular vardı; sürpriz sorularla karşılaşmadık.

Kimya: YGS’deki kimya soruları, yeni müfredata tamamen uygun hazırlanmış. Soruların ünitelere göre dağılımı dengeli, sınav tamamen beklenen sorulardan oluşmuş. Kimya soruları, çalışan öğrenciyi ödüllendirmiş.

Biyoloji: 2013-YGS, tüm lise müfredatını tarayan bir sınavdı. Müfredat dışı soru yoktu. Sınav, çalışan ve bilgi birikimi iyi olan öğrenciyi mutlu edecek tarzdaydı. Düzenli çalışan ve geçmiş yıllardaki sınav sorularını çözen öğrencilerin zorlanmadan çözebileceği bir sınavla karşılaştık. Sınav sorularının özenle hazırlandığı, bütün sözcüklerin üzerinde titizlikle durulduğu gözlerden kaçmadı.

Matematik: Matematik testi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sayılar ve problemler üzerine kurulmuş sorulardan oluşuyordu. Sınavda 12 Matematik, 8 Geometri sorusu vardı. Geometri testinde bazı sorular yeni müfredata göre tasarlanmış, ancak 12. sınıf öğrencilerinin de yorum yaparak çözebileceği sorular vardı. Genelde müfredata uygun sorularla karşılaştık, ancak ilk kez 11'nci sınıf konusundan soru çıktı. 'Fonksiyon' sorusu, ilk kez karşılaştığımız türden bir soruydu; bu soru YGS müfredatından çok, LYS müfredatına daha uygun bir soruydu. Sözel mantık soruları da, ÖSYM'nin son yıllarda ağırlık verdiği sorduğu türlerinden; iki sözel mantık sorusuyla karşılaştık.

2013-YGS sorularına genel olarak bakıldığında, sorular müfredata uygun olarak hazırlanmış. Sınav, öğrencinin düşünme ve çıkarım yapma yeteneği sorgulayan sorulardan oluşuyordu. Öğrencilerin zorlanmayacağı ve barajı geçme açısından sıkıntı yaşamayacakları bir sınavla karşılaştık. Soruların tümüne bakıldığında, düzenli çalışan her öğrencinin yapacağı kolaylıkta olduğu görülüyor.

Kaynak:Ntvmsnbc

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.