Can Pazarı deyiminin anlamı kısaca nedir?

Can Pazarı deyiminin anlamı kısaca nedir?
Savaş ve barış kavramları birbirine zıt ancak bir o kadar da birbirleri ile bağlantılı kavramlardır.

Barış ortamının olduğu ortamda ise bireyler huzurlu ve mutludurlar bu nedenle de çalışırlar ve üretirler bu durum da ülkelerine faydalı olur çünkü ürettikçe ülkelerini daha ileri seviyeye taşırlar. Bu nedenle de barış ortamı insanların huzur bulduğu mutlu ortamlardır.

Eğer bir toplumda savaş yaşanıyorsa o toplumda huzursuzluk, mutsuzluk hatta ölümler bile yaşanmaktadır. Savaşın olduğu toplumda bireyler can kaygıları yaşarlar ve ölmekten korkarlar tıpkı diğer insanlar gibi.. Çünkü savaş ortamı gergin ve tehlikeli bir ortamdır ve ülkeler birbirleri ile savaşmaya başladıklarında o savaştaki tüm insanlar bundan olumsuz açıdan son derece etkilenirler. Böyle ortamlarda bireyler kendi canının derdine düşer ve kendi canını kurtarmaya çalışır bu durumlar için de “Can pazarı” deyimi kullanılmaktadır. Can pazarı olarak ifade edilen yerlerde insanlar kendi canlarını korumaya çalışırlar ve adeta yaşamak için çaba gösterirler.

Yatan kurttan, yeler tilki yeğdir ne demek?Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Daha fazla deyim için tıklayınız.


Deyim Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

EgitimSistem.Com Özel Haber

Etiketler :
1
1
1
1
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.