Dünya tasarruf günü

Dünya tasarruf günü
1935 yılında bazı Türk bankaları, 1924'te Birinci Uluslararası Tasarruf Kongresi'nde kabul edilen 31 Ekim gününü, Uluslararası Tasarruf Günü olarak kabul etmişlerdi.

Ülkenin zenginleşmesi, gelir seviyesinin yükselmesinin daha çok istihdam, daha çok üretim ve daha çok ihracatla mümkün olduğunu düşüncesiyle "Bunun için de tasarruflarımızın yeni yatırımlara dönüşmesi şarttır.

Dünya tasarruf günü insanların israftan uzak kendisinden daha kötü durumda olan insanlarıda düşünerek harek etmesini hatırlatan belirli günlerdendir. Kazancın yarısı tasarruftur diyen büyüklerimiz israfın önüne geçilmesini öğütlemişlerdir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde “Irmağın kenarında da olsanız israf etmeyiniz” derken insanların tasarrfulu ve tutumlu olmayı bir alışkanlı ve ahlak haline getirmelerini istemiştir. Fakat bu eli sıkılık yada cimrilik olarak algılanmamalıdır. Tasarrfu yaparken ihtiyaç sahiplerinin elimizde olan mallardan haklarını unutmamalıyız. Mülk Allah’ın (cc) dır. Biz sadece emanetçileriyiz. Şeytan ve nefsimizin cimrilik hastalığına yenik düşmemeleiyiz.

 
 

DÜNYA TASARRUF GÜNÜ (31 Ekim)
Elimizdeki varlıkları kullanırken onların değerini iyi bilmeliyiz. Kazandığımız paranın veya kullandığımız eşyanın günlük ihtiyaçlarımız dışında gelecekte de lazım olacağını düşünüp dikkatli davranmalıyız. O yüzden tasarrufu hayatımızın en önemli alışkanlıkları haline getirmeliyiz.

Tasarrufu toplumların hayatına yerleştirebilmek için 1935 yılında bazı Türk bankaları, 1924’te Birinci Uluslararası Tasarruf Kongresi’nde kabul edilen 31 Ekim gününü, Uluslararası Tasarruf Günü olarak kabul etmişlerdir.

Ülkenin zenginleşmesi, gelir seviyesinin yükselmesinin daha çok istihdam, daha çok üretim ve daha çok ihracatla mümkün olduğunu düşüncesiyle ilan edilen bugün bireylerden başlayarak toplumun her kesimine bir gelenek biçiminde yansımalıdır. Bunun için herkese görev düşmektedir.

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.