Fem Yayınları LYS-3'ü değerlendirdi: Sınav öğrencileri yormadı

Fem Yayınları LYS-3'ü değerlendirdi: Sınav öğrencileri yormadı
LYS-3 Edebiyat –Coğrafya Sınavı öğrencileri yormadı

Edebiyat Testi:

Sınav genel anlamda çalışan, konu hâkimiyeti olan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorulardan oluşmuştur. Edebiyat testinde Türkçe paragraf sorularının hacmini azaltmışlar. Geçmiş dönemlere göre dilbilgisi soruları daha kolaydı. Seçici olarak nitelendireceğimiz 5 soru vardı. Ancak soruları dikkatli okuyan öğrencilerin görebileceği ayrıntıya sahip sorular da vardı. Edebiyat sorularının bir kısmı genel edebiyat birikimine dayalı olduğu görüldü. Yorum sorularının yanında direkt olarak bilgiye dayalı sorular da vardı.

Coğrafya Test:

Sınav bilgi ağırlıklı. Yorum sorusu az,  coğrafya- 2 sınavına göre daha zordu. Genel anlamda orta zorlukta bir sınav diyebiliriz. Sorular müfredata uygun olup sürpriz soru yoktu. Özellikle Türkiye ve dünya haritası üzerinde taralı bölgeler verip bunların özellikleriyle ilgili sorular ağırlıktaydı. Bu tarz 9 soru vardı. Bu soruları yapabilmek için adayların Dünya ve Türkiye haritasını iyi bilmeleri gerekiyor. Coğrafya testinde soruların birçoğu YGS bilgilerle de yapılabilecek düzeydeydi.

Faruk Ardıç
Fem Yayınları
Eğitim Koordinatörü

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.