Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının kaç katıdır

Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının kaç katıdır

Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının kaç katıdır, bu büyüklük farkına sahip gök cisimlerini defterimize kolayca çizebilir miyiz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Güneş’in çapı, yaklaşık olarak 1 391 400 km uzunluğundadır. Dünya küresinin çapı da yaklaşık olarak 12 742 km’dir. Yani Güneş’in çapı, Dünya’nın çapından yaklaşık 109 kat daha büyüktür. Defterimize Güneş kabul edeceğimiz büyük bir çember çizdiğimizde, bu çemberin çapı boyunca yaklaşık 109 adet küçük çember çizmemiz gerekir. Görüldüğü gibi Güneş ve Dünya’yı gerçek boyutları ile orantılı bir şekilde bir defterin üstüne çizemiyoruz. Güneşi çok büyük çizsek bile Dünya, bu boyuta oranla çok küçük kalmaktadır.

Sonuçları Değerlendirelim

1. Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının kaç katıdır?
Cevap:
Güneş’in çapı Dünya’nın çapından 109 kat daha fazladır.

2. Bu büyüklük farkına sahip gök cisimlerini defterimize kolayca çizebilir miyiz? Neden?
Cevap:
Dünya’mızı çok küçük çizip, Güneş’imizi çok büyük çizersek belki çizebiliriz. Çünkü bir cisim çok ama çok küçük, bir cisim ise çok ama çok büyük. Aradaki farkı ortaya koymak için Dünya’yı çok küçük, Güneş’i çok büyük göstermek gerekir.

Kendimizi Değerlendirelim 1.1

1. Güneş ve Dünya’yı tam küre olarak kabul ettiğimizi varsayalım. Güneş’in yarıçapı Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 109 katıdır. Dünya olarak modellenen r yarıçaplı bir boncuk, Güneş olarak modellenen bir kürenin çap uzunluğu kabul edilen bir tel üzerine kaç adet dizilir?
Cevap: Dünya’nın yarı çapı 2r eder.

2. r. 109 = 218r
218r / 2 = 109.

109’dur.

2. Evinizde Güneş ve Dünya’ya benzeyen eşyaları belirleyiniz. Bu eşyaları, büyüklük-küçüklük ilişkisi kurarak arkadaşlarınıza sununuz.

Futbol Topu: Güneş
Portakal: Dünya
Bilye: Ay

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
12
17
18
71
33
68
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.