Kromozom kavramını açıklayınız

Kromozom kavramını açıklayınız
Kromozom kavramını açıklayınız, kromozom nedir, ne anlama gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

DNA bölünme sürecinde kısalıp kalınlaşır ve etrafına bazı özel proteinler eklenerek kromatin ipliklere, kromatin iplikler de yoğunlaşıp, kısalıp kalınlaşarak kromozomlara dönüşür. Kromozomlar, kalıtsal özellikleri taşıyan ve hücre bölünmesi başlangıcında oluşan yapılardır.

  • DNA bölünürken kısalıp kalınlaşır ve çevresine bazı özel proteinler eklenerek kromatin ipliklere, kromatin iplikler de yoğunlaşıp, kısalıp kalınlaşarak kromozomları meydana getirir.
  • Kromozomlar, kalıtsal nitelikleri barındıran ve hücre bölünmesinin ilk adımında meydana gelen yapılardır.
  • Kromozom, DNA'nın " histon " proteinleri çevresine toplanması ile yoğunlaşarak meydana getirdiği, canlılarda kalıtımsal özelliklerini sağlayan genetik yapılardır.
  • Kromozomlar mikrometre boyutunda olan yapılardır. Bu nedenle de elektron mikroskobu ile görüntülenebilirler.
  • İnsanda, 23 çift kromozom bulunur. Yani bir insanda toplamda 46 tane kromozom yer almaktadır. Bu kromozomlar kadınlarda XX, erkeklerde XY şeklindedir.

Kromozom terimi hakkında bilgiler

Biyoloji terimi olarak kromozom:
1. Prokaryot ve ökaryot hücrelerde üzerinde genleri taşıyan DNA ve nükleoproteinden oluşmuş yapı. Hücrenin kendi kendini eksiksiz olarak kopyalamasına yarayan tüm bilgileri içeren ve hücre çekirdeğinde yer alan DNA'lar.
2. Hücre çekirdeği içindeki kalıtsal maddedir. Genleri içeren iplik ya da çubuk biçimindeki yapılardır.
3. Ökaryotlarda DNA’nın proteinlere sarılmasıyla yoğunlaşarak paketlenen, mikroskobik olarak gözlenebilen, sayısı canlı türüne bağlı olarak değişen, genetik bilgiyi taşıyan yapı.

Fen bilimleri terimi olarak kromozom:
Çekirdekte yer alan, kalıtsal özellikleri belirleyen molekülleri taşıyan yapılar.

Prokaryot ve ökaryot hücrelerde üzerlerinde genleri taşıyan DNA ve nükleoproteinden oluşmuş yapı.

Genetik terimi olarak kromozom:
Prokaryot ve ökaryot hücrelerde üzerlerinde genleri taşıyan DNA ve nükleoproteinden oluşmuş yapı. Hücrenin kendi kendini eksiksiz olarak kopyalanmasına yarayan tüm bilgileri içeren ve hücre çekirdeğinde yer alan DNA molekülleri.

Sağlık-tıp terimi olarak kromozom:
Hücre çekirdeğinde genetik bilgiyi aktaran çubuk şeklinde yapılar. Bir proteinin yapımı için gerekli tüm bilgileri taşıyan genler kromozomlara yerleşmiştir. İnsanda bir çifti cinsiyet kromozomu (kadınlarda XX, erkeklerde XY) olmak üzere 23 çift kromozom bulunur.

2
1
1
1
1
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.