1. HABERLER

  2. DİN KÜLTÜRÜ

  3. Kur'an-ı Kerim'in ana konuları nelerdir
Kur'an-ı Kerim'in ana konuları nelerdir

Kur'an-ı Kerim'in ana konuları nelerdir

Kur'an-ı Kerim'in ana konuları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kur’an-ı Kerim, insanlara yol gösterici olarak gönderilen ilahi bir kitaptır. Kur’an’da insanın Allah’a karşı görev ve sorumlulukları, diğer varlıklarla ve çevresiyle ilişkisinin nasıl olması gerektiği, evrenin yaratılışı ve ahiret hayatı gibi konular bulunur.

Kur'an'ı Kerim'in temel konuları aşağıdaki gibidir;

- İbadet 
- İman
- Kısaslar
- Allah'ın emir ve yasakları
- Geçmiş kavimlerin yaşadıkları
- Ahlak kuralları
- İnanç kavramı ile ilgili bilgiler
- Peygamberler ile ilgili bilgiler

İnanç esasları: Allah’a nasıl iman etmemiz gerektiği, şirkten nasıl korunacağımız, Tevhid inancımız nasıl olması gerektiği konuları geniş geniş, kıssalı olarak anlatılmaktadır. Peygamberlerin mücadelesi tevhid mücadelesidir. Hz. İbrahim Peygamberin tevhid mücadelesi detaylı olarak anlatılmaktadır.

İbadet: Nasıl ne zaman ne kadar ibadet edeceğimiz bize Kuran vasıtası ile aktarılmaktadır.

Ahlak: Güzel ahlaklı olmamız bize Kuran’da emredilmiş, nasıl güzel ahlaklı olacağımız, bunun için neler yapmamız neler yapmamız gerektiği bize öğretilmiştir.

Kıssalar: İbret ve ders çıkarmamız, onların yaptığı güzel işleri yapmamız, çirkin işlerin yapılmaması için kıssalar ile örnek verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.