LYS-4 Tarih-Felsefe Sınavında Dikkat Edilmemesi Gereken Noktalar

LYS-4 Tarih-Felsefe Sınavında Dikkat Edilmemesi Gereken Noktalar

Kültür Fen Lisesi ve Kültür Lisesi uzmanları LYS’lerde alanlara göre yapılan en fazla hataları ve adayların dikkat etmeleri gerekenleri şöyle sıraladı:

LYS -4 tarih

LYS 4 Tarih  sınav sorularında

*Soru kökünde istenilen bilgi iyi okumak ve  anlamak ve irdelemek en önemli noktalardan biri.

          * Şıkların tamamı okunmalı ondan sonra cevap işaretlenmeli. Şıklarda doğru cevabın yanında güçlü bir çeldiricinin de olabileceği unutulmamalı.

            *Gerekmedikçe soruda ayrıntıya girilmemeli. Ayrıntı içinde boğulan öğrenci doğru seçenekten uzaklaşacaktır.

           *Zorlandığımız ve emin olmadığımız bir soru ile karşılaştığımızda soruyla inatlaşmak yerine soruyu boş bırakarak, diğer sorulara geçmeli. Bütün soruları yapıp bitirdikten sonra yapılamayan sorulara dönmek, zamanı verimli kullanmamızı, yanlış işaretleme yapıp doğrularımızı kaybetmememizi sağlayacaktır.

 

FELSEFE GRUBU

 

Bir soruyu çözmek için öncelikle o sorunun iyi anlaşılması gerekiyor. Sorular dikkatle okunmalı- öncelikler soru kökü okunmalı ki paragrafta bizden istenilen bilgiyi arayalım- şıkların tamamı okunmadan cevap işaretlenmemeli.

Gerekmedikçe soruda ayrıntıya girilmemeli  çünkü ayrıntı içinde boğulan öğrenci doğru seçenekten uzaklaşacaktır.

Paragraf tipi sorularda, önemli yerlerin ya da kavramların altını çizip istenen bilgiyle uyuşup uyuşmadığına bakmak doğru cevabı vermemiz için işimizi kolaylaştıracaktır.

Grafiklerde yatay ve dikey konumlarda yazan bilgilere dikkat edilmesi gerekir. Grafik okumak grafik içeren soruların büyük kısmını çözmek demektir.

Yapamadığımız bir soru ile karşılaştığımızda soruyla inatlaşmak yerine soruyu boş bırakarak diğer sorulara geçmeliyiz. Tüm soruları bitirdikten sonra yapılamayan sorulara dönmek hem zamanı verimli kullanmamızı hem de yanlış işaretleme yapıp doğrularımızı kaybetmememizi sağlayacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.