1. HABERLER

  2. FEN BİLİMLERİ

  3. Maddeler sadece katı, sıvı ve gaz olarak mı sınıflandırılır
Maddeler sadece katı, sıvı ve gaz olarak mı sınıflandırılır

Maddeler sadece katı, sıvı ve gaz olarak mı sınıflandırılır

Çevremizdeki maddelerden şekerin, pirincin ve toprağın katı; zeytinyağının, meyve suyunun ve sütün sıvı; soluduğumuz havanın ise gaz hâlde olduğunu biliyoruz. Peki, maddeler sadece katı, sıvı ve gaz olarak mı sınıflandırılır?

Evet maddenin 3 hali vardır. Katı, sıvı ve gaz olarak sınıflandırılır.

Çevremizde gördüğümüz çok sayıda madde katı, sıvı ve gaz olmak üzere değişik hallerde bulunabilir. Örneğin hayat kaynaklarımızdan biri olan suda maddenin bu üç halini kolayca görebiliriz. Buzdolabımızın buzluğunda buzlar suyun katı hali, çeşmeden akan su ise sıvı haldedir. Ocakta kaynayan çaydanlıktan çıkan buhar ise suyun gaz halidir. Bütün maddeler maddelerin bu üç temel halinden birinde bulunur. Tüm maddeleri su gibi maddenin üç halinde birden görmek mümkün değildir.
Çevremizdeki taş, toprak, demir, altın, alüminyum gibi maddeler katı ; su, petrol, cıva gibi maddeler sıvı ; oksijen, azot, karbondioksit ise gaz halindedir. Şimdi maddenin bu üç halinin çeşitli özelliklerini inceleyelim.

KATI MADDELER
Katı maddelerin kendilerine özel şekil ve biçimleri vardır. Şekilleri kolaylıkla değişmez. Ancak dışardan bir etki yapıldığından şekilleri değiştirilebilir. Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok araç gereç katı maddelerden yapılmıştır.

SIVI MADDELER
Su, sıvı yağ, kolonya, süt gibi konuldukları kabın şeklini alan, akışkan özellikte olan maddelere sıvı maddeler adı verilir. Sıvıların katı maddeler gibi belirli bir şekilleri yoktur. Herhangi bir kaba konulmadan dökülen sıvılar, akıp gider.

GAZ MADDELER
Gazların da sıvı maddeler gibi belirli bir biçim ve şekli yoktur. Sıkıştırıldıkları ortamın şeklini alırlar. Hava, su buharı gaz maddedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.