Mehmet Âkif’in yayımlanmamış şiiri bulundu

Mehmet Âkif’in yayımlanmamış şiiri bulundu
Mehmet Âkif Ersoy’un daha önce hiç yayımlanmamış bir şiiri ortaya çıktı. Cemalettin Server Revnakoğlu’nun arşivinden bulunan ‘Allah’ adlı eser şairin gençlik döneminde yazdığı belirtiliyor.
Bu bağlamda şiirin, Âkif’in şairlik kudretini çok erken yaşta gösteren iyi bir örnek olduğu kaydediliyor.

İstiklal Şairi Mehmet Âkif Ersoy’un, daha önce hiç yayımlanmamış ‘Allah’ isimli şiiri, ilk kez ‘Dergah’ dergisinin 339. sayısında edebiyatseverlerle buluştu. Şiir, akademisyen Mustafa Koç tarafından, döneme ait notlar tutan, yazılar yazan ve belge toplayan Cemalettin Server Revnakoğlu’nun arşivinden gün yüzüne çıkarıldı. Derginin genel yayın yönetmeni Ali Ayçil, Prof. Dr. Mustafa Koç’un mart ayından bu yana Revnakoğlu’nun arşivinden bazı bölümleri Dergah’ta yayımladığını söyledi. Revnakoğu’nun arşivinde Mehmet Âkif’le ilgili bölümlerle ilgili Ayçil, şunları kaydetti: “Akif, baytar mektebinden birincilikle mezun olur olmaz Adana’ya atların ıslahı için gönderiliyor. Orada, hocası olan ve aynı zamanda babası öldükten sonra kendisine kol kanat geren Arap Hoca’ya münacat şeklinde uzun bir şiir gönderiyor. Bizim yayımladığımız bu şiir, onun giriş yani ma’k kısmı. Diğer kısmı henüz ortada yok. Gençlik döneminde ilk yazdığı şiirlerden biri olduğunu söyleyebiliyoruz.”

Ayçil, şiirin Mehmet Âkif’deki genç şair kabiliyetini çok iyi yansıttığına işaret ederek, şöyle devam etti: “Safahat’a almadığı şiirlerden bir kısmı biliniyordu. Onlar zaten daha sonra yayımlandı ama bu şiirle ilgili herhangi bir bilgi yoktu. Mustafa Koç, Revnakoğlu’nun arşivinden şiirin ıslak imzalı metnini çıkardı. Akif’in el yazısını bilenler zaten bu metnin ona ait olduğunu hemen anlayabiliyor.” Mehmet Âkif’le ilgili zamanla yeni şiirlerin de ortaya çıkabileceğini belirten Ayçil “Sanatçıların eserlerini ve biyografilerini biraz da zaman tamamlar. Bu bağlamda ‘Allah’ şiirinin, Âkif’in şairlik kudretini çok erken yaşta gösteren iyi bir örnek olduğunu da söyleyebiliriz” diye konuştu.

ALLAH

Ey kudreti insanları lal eyleyen Allah!
Acizlere ey bahş-i mecal eyleyen Allah!
Teslim ediyor akl-ı selim hayrette her dem
Her karda izhar-ı kemal eyleyen Allah!
 
İdrak-i sıfatın bize mümkün mü ki heyhat
Akılları pa-bend-i ıkal eyleyen Allah!
Aşk ateşini kalplere sensin koyan elbet
Alemleri mecnun-ı cemal eyleyen Allah!
 
Hal ehlini alam ve mesaib ile giryan
Biçareyi mehcur-ı visal eyleyen Allah!
Ya Rabb! Kerem et beni dildara kavuştur
Gamginleri azad-ı melal eyleyen Allah!

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.