Nesibe Aydın Okulları sınavı yorumladı: LYS-2 daha zordu!

Nesibe Aydın Okulları sınavı yorumladı: LYS-2 daha zordu!
Nesibe Aydın Okulları Fizik, Kimya ve Biyoloji Zümreleri, 2016 yılı LYS-2 oturumunun ilk değerlendirmelerini, sınavdan çıkan öğrencilerimizden aldığı bilgiler doğrultusunda, aşağıdaki gibi yapmışlardır.

2016 YILI, LYS-2 (Fizik - Kimya - Biyoloji) YORUMLARI
(25 Haziran 2016 Cumartesi Günü Yapılan 3. Oturum)


Nesibe Aydın Okulları uzmanları, LYS-1 sonrası yaptıkları yorumlarda olduğu gibi, “Üniversiteye giriş sınavlarında artık pratik çözüm, kısa yol gibi, öğrenciye sadece test çözdürerek başarıya ulaşma devri bitti. Öğretmenler, konuları kavramlar arasındaki ilişkileri vurgulayarak anlatmalı, öğrenciler ise konuları çok iyi kavramalı ve düşünerek öğrenmenin bilincinde olmalıdırlar. Aksi durumda öğrencilerin sadece soru tipi ezberleyerek başarılı olma şansı çok azdır.” değerlendirmesini yaptılar.

Sınavdan çıkan öğrencilerimizden gelen yorumlar doğrultusunda, ÖSYM’nin bu yıl uygulamış olduğu (YGS, LYS-1 ve LYS-2) sınavları ayrı ayrı değerlendirildiğinde, LYS-2’nin (Fizik, Kimya, Biyoloji) YGS ve LYS-1’den (Matematik, Geometri) daha zor ve daha belirleyici olduğu tespit edilmiştir.

Bu yönüyle değerlendirildiğinde, bu yıl öğrencilerin sıralamalarının ve yerleştirme puanlarının oluşmasında, LYS-2 daha belirleyici olacaktır.


FİZİK SINAVININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Nesibe Aydın Okulları Fizik Zümresi, LYS-2 Fizik sorularının, MEB’in özellikle son birkaç yıldır fizik konularının kazanımları ile ilgili yaptığı güncellemelerin içeriğine uygun hazırladığını ifade etmiştir. Müfredat dışından herhangi bir soru ya da kavrama rastlanılmamıştır.

Son bir kaç yılın sınavlarıyla karşılaştırdığımızda, zorluk bakımından birbirine yakın olduğu gözlenmiştir. Fen bölümünün tamamı değerlendirildiğinde, Fizik sorularının öğrencileri zorladığı ve öğrencilerin sıralamasında ve puanlarında daha belirleyici olacağı sonucuna varılmıştır.

 Fizik bölümünün belirleyici ders olmasında, 12.Sınıf müfredatında bulunan Modern Fizik konuları ile ilgili sorular etkili olmuştur.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.