Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Nizamülmülk, Ali bin İshak et-Tusi adıyla da bilinmektedir. Fars olan bir devlet adamıdır. Büyük Selçuklu Devleti’nin en önemli vezirlerinden biridir. Siyasetname adıyla bir eser yayınlamıştır. Bu eserde devlet erkanından, devlet büyüklerinden, devlet teamül ve temayüllerinden bahsederek önemli nasihatlerde bulunmuştur.

Devletin eğitim ve kültür faaliyetlerinde bizzat kendi sorumluluk almıştır. Medreseler kurulmasında ve yüksek dereceli eğitim verilmesinde geliştirdiği müfredatlarla köklü eğitim hamleleri yaparak devleti daha da ileriye taşımıştır. Böylece devletin maddi ve manevi olarak kalkınmasını kısa sürede sağlamıştır. Adını tarihe geçiren önemli çalışmalar günümüzde de siyasi, kültürel, sosyal etkilerini sürdürmeye devam etmektedir.

Nizamülmülk’ün Selçuk Devleti’nin kuruluş ve gelişmesinde, sağlam bir devlet olarak organize edilişinde büyük rolü vardır. Bağdat ve İsfahan’da iki büyük ilim müessesesi kurdurdu. Adaleti gerçekleştirmeye çalıştı ve şiirler yazdı. Nizamülmülk’ün yazdığı “Siyasetname” adlı değerli eser Batı dillerine de çevrildi. Nizamülmülk bu eserinde, hükümdarlara ve devlet adamlarına birçok örnek vererek yol göstermekte ve devlet yönetiminin çeşitli yönlerini incelemektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
107
8
11
3
4
52
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.