Nüfus sayımları neden önemlidir

Nüfus sayımları neden önemlidir

Nüfus sayımları neden önemlidir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Nüfus veya popülasyon, belirli bir zamanda sınırları tanımlı bir bölgede yaşayan insan sayısıdır. Kelime, çoğunlukla insan sayısını belirleyen bir kavram olarak kullanılır. Nüfus bir ülkede, bir bölgede, bir evde belirli bir anda yaşayanların oluşturduğu toplam sayıdır.

Nüfusun miktarı kadar nüfusun özellikleri de ülke yönetimi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle nüfus sayımlarında nüfusun cinsiyet, yaş, eğitim, çalıştığı iş kolu ve yaşadığı yer belirlenmektedir. Nüfusun niteliklerini oluşturan bu özellikler sayesinde ülkeler daha sağlıklı kalkınma ve ekonomik politikaları uygulayabilmektedirler.

Nüfus sayımı ile birlikte ülkenin genel nüfusu, kadın ve erkek nüfus oranı, okuryazar oranı belirlenir. Böylece eğitim, sağlık, ulaşım gibi alt yapıların nüfus için yeterli olup olmadığı anlaşılır. Ülkenin kalkınması için gereken yatırımlar nüfusa göre yapılandırılır.

Nüfus sayımları bir ülke için çok önemlidir. Nüfus belirli toprak alanları arasında yaşayan topluluktur. Nüfus sayımları önceden, sokağa çıkma yasağı yapılarak teker teker evlere gidilerek, orada yaşayan kişi sayısını not tutarak hesaplanıyordu.

Fakat günümüzde ikametgahlara göre nüfus sayımları yapılmaktadır. Nüfus sayımları bir ülkede doğum - ölüm oranlarını hesaplamak, okuryazarlık oranını tespit etmek ve devletin verdiği hizmetlerin yeterlilik düzeyini hesaplamak için çok önemlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
10
9
3
9
9
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.