1. HABERLER

  2. DİNİ BİLGİLER

  3. Oruç tutmak kimlere farzdır
Oruç tutmak kimlere farzdır

Oruç tutmak kimlere farzdır

İslam dininin mensubu olmak için beş şart gereklidir. Bu şartlardan birisi de oruç tutmaktır. Bir kimseye Ramazan orucunun farz olması için bazı şartlar gereklidir. Peki bu şartlar nelerdir? Oruç kimlere farzdır? Kimler oruç tutmayabilir?

Allah emirlerini gücü yetenleri sorumlu tutmuş; gücü yetemeyenleri yapamadıkları ibadetler sebebiyle affetmiştir. Ramazan ayında oruç tutmak Müslümanlara, ergenlik çağında olan ve akıl sağlığı bulunmayanlara fazdır.

Teklif çağında olmayan çocuğa oruç farz değildir. Aynı zamanda gücünü aşmamak şartıyla, çocukların oruç tutma isteklerini de geri çevirmemek gerekmektedir. Büyükler onların orucun tadına varmaları için ellerinden geleni yapmalıdır.

Bu ay içerisinde sadece hasta olanlar ve seferî halde olanlar oruç tutmakla yükümlü değildir.

Oruç tutamayacak şekilde hasta olmanın ölçüsü kişinin gücünün kesilmesi ve oruç tutulamayacak kadar güçsüz kalınmasıdır. Kadınlar ise hayız durumlarında sıkıntıdan ve ağrıdan uzak olmaları için Allah’ın şefkati sayesinde oruçtan mükellef değildirler. Seferi olmanın kıstası ise oruçlu olmamayı gerektirecek derce uzak bir mesafeye gidiliyor olmasıdır. Bunun için kişinin en az 90 km. uzaklıktaki bir yere yolculuk yapıyor olması gerekmektedir. Fakat eğer ki yolculuk zorlu değilse bu orucu tutmak da çok sevaptır. Zira günümüzdeki yolculuklar eskiden olduğu gibi zorlu değildir.

Bülûğa ermiş, aklı başında kadın ve erkek her müslümana, Ramazanda oruç tutmak bir kulluk borcudur ve farz-ı ayndır. Bülûğa ermemiş çocukların oruç tutması ise farz olmamakla beraber onları da namaz gibi, küçük yaşlardan itibaren yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırmak, oruca heveslendirmek lâzımdır. Yolcu ve hasta olanlara da oruç farzdır. Ancak Ramazanda tutmaları mecburî değildir. Çünkü Ramazan orucunun Ramazan içinde edâsının farz olması için, sıhhat ve ikâmet şarttır. Yolcularla hasta olanlara şeriatın izin ve ruhsatı vardır. Dilerlerse oruçlarını Ramazanda tutarlar, dilerlerse yolcular yolculuktan evlerine döndüklerinde, hastalar da iyi olduklarında gününe gün kazâ ederler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.