ÖSYM LYS'de 3 soruyu iptal etti - 2 Kimya 1 İngilizce sorusu iptal edildi

ÖSYM LYS'de 3 soruyu iptal etti - 2 Kimya 1 İngilizce sorusu iptal edildi
ÖSYM, üniversiteye girmek için yüzbinlerce kişinin yarıştığı LYS'yi açıkladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada Kimya testinden 2, İngilizce testinden 1 sorunun iptal olduğu belirtildi.

3 soru iptal

LYS'de dokuz gün sonra açıklanan sınavlarda, Kimya testinin 8. ve 14. sorusuyla, İngilizce testinin 49. sorusu olmak üzere toplam 3 soru, tüm adaylar tarafından doğru olarak kabul edilerek iptal edildi.

20 Haziran 2015 tarihinde yapılan Fen Bilimleri Sınavının (2015-LYS-2) Kimya Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 8 ve 14. sorular ile 14 Haziran 2015 tarihinde yapılan Yabancı Dil  Sınavının (2015-LYS-5) İngilizce Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 49. soru, ÖSYM Yönetim Kurulu kararı ile iptal edilmiştir. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Kılavuzunun 4.6.1. LYS Puanları Nasıl Hesaplanacaktır? maddesinde yer alan “Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından geçersiz sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.” hükmü gereği; Kimya Testi ile İngilizce Testinde en az bir cevabı bulunan tüm adayların bu soruları doğru cevapladıkları kabul edilerek değerlendirme işlemi yapılmıştır.

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.