1. HABERLER

  2. FEN BİLİMLERİ

  3. Sigara kullanımını azaltmaya yönelik üzerimize düşen sorumluluklarımız
Sigara kullanımını azaltmaya yönelik üzerimize düşen sorumluluklarımız

Sigara kullanımını azaltmaya yönelik üzerimize düşen sorumluluklarımız

Yeşilay Kulübü’nün faaliyetleri nedir, Sigara kullanımını azaltmaya yönelik üzerimize düşen sorumluluklarımız nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ülkemizde Yeşilay kurumu zararlı alışkanlıklar konusunda toplumu bilinçlendirerek bunların kullanımının önlenmesi için çalışmalar yapmaktadırlar. Biz de okulumuzdaki Yeşilay Kulübü’nün faaliyetlerini araştırarak bu konuda arkadaşlarımızı bilgilendirelim. Sigara kullanımını azaltmaya yönelik üzerimize düşen sorumluluklarımızı arkadaşlarımızla tartışalım.

Yeşilay’ın faaliyetleri

  • Bağımlılıklarla mücadelede yazılı ve görsel medyayı, internet ve sosyal med-ya ağlarını aktif bir mücadele alanı olarak görür ve mesajların toplumun tüm kesimlerine aktarılması için çalışır.
  • İlk ve ortaokullarda, lise ve üniversitelerde Yeşilay Kulüpleri kurarak eğitim kurumlarında yaygınlaşarak çocuklarda ve gençlerde Yeşilay bilinci ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturur.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde bağımlılıklarla mücadele amaçlı yaygın ve örgün eğitim kurumları için müfredat hazırlar, yüz yüze ve uzaktan eğitim içeriği oluşturur, bağımlılıklarla mücadelede eğitim mecralarında aktif olarak yer alır.
  • Çalışma alanına uygun uluslararası teşkilatlarla işbirliği yapar. Yurt dışında Yeşilay’ların kurulmasına öncülük eder.
  • Dünyada bağımlılıklarla mücadele eden uluslararası çatı kuruluşların oluşumunda yer alır veya oluşumuna önayak olur.
  • Bağımlılıklarla mücadelede yasal mevzuatın geliştirilmesi için savunuculuk çalışmaları yaparak toplumsal farkındalığı arttırmaya çalışır.
  • Ülke çapında faaliyet ve etkinlikler yoluyla bağımlılıklarla ilgili farkındalığı arttırmak için çalışır.
  • Çalışma alanı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile ortak proje ve faaliyetler yürütür. Ulusal ve uluslararası birliklere, çatı kuruluşlara ve federasyonlara katılır; çalışma alanı ile ilgili tüm paydaşlarla etkili işbirliği geliştirir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
2 Yorum