Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar

Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar

Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Geçiş Üstünlüğü Sıralaması Değişti

 Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar;

1) Yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar,

2) Organ ve doku nakil araçları,

3) İtfaiye araçları ile benzeri acil müdahale araçları,

4) Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden zabıta araçları,

5) Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait araçlar,

6) Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi araçları ile acil müdahale gerektiren çalışmalarda görevli araçlar,

7) Afet ve acil durum hâllerinde afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar,

8) Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar,”

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar :

Ambulans (Can kurtaran) : Yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan cankurtaran ve özel amaçlı taşıtlardır. Tepe lambası mavi kırmızı veya mavi renktedir.

İtfaiye araçları : ile benzeri acil müdahale araçları Tepe lambası kırmızı renktedir.

Genel zabıta araçları : Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden araçlarıdır. Tepe lambası mavi kırmızı veya mavi renktedir.

Trafik hizmetlerine ait araçlar :

Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait araçlardır. Tepe lambası mavi kırmızı veya mavi renktedir.

Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi çalışmalarında görevli araçlar:

Sivil savunma araçları : Sadece alarm sırasında olmak üzere sivil savunma hizmetlerine ait araçlardır Tepe lambası kırmızı renktedir.

Koruma araçları ile korunan araçlar : Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi Devlet büyüklerinin araçları ile bunları korumakla görevli araçlardır. Bu araçların birbirleri ile karşılaşmasında birinin diğerine göre geçiş üstünlüğü yukarıda yazılı olan sıraya göredir.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
103
2
1
1
1
101
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.