Ücretli öğretmen ihtiyacı büyük ölçüde azaldı

Ücretli öğretmen ihtiyacı büyük ölçüde azaldı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 Haziran 2012 itibarıyla geçici görevlendirmeleri iptal etmiş; başka kurumlarda memur olarak çalışan öğretmenlerden, ya kadrolarını çalıştığı kurumlara almalarını ya da okullara geri dönmelerini istemişti.

Bu arada öğretmen ihtiyacının giderilmesi için norm kadro yönetmenliği değiştirildi ve havuzdaki öğretmenlerin il sınırları içinde görevlendirilmesi sağlandı. MEB’in ‘eğitime dönün’ çağrısından sonra bu kapsamdaki toplam 50 bin öğretmen ders başı yaptı. Ücretli öğretmen ihtiyacı da büyük ölçüde azaldı. Sayısı 900 bini bulan öğretmenlerin yaklaşık 70 bini, kamudaki çeşitli kurumlarda geçici görevlendirmeyle memur olarak çalışıyordu. Norm kadrodan dolayı 33 bin öğretmen de havuzda bekliyordu. Bu uygulamayla MEB, 2012’de atadığı 57 bin öğretmene ilave olarak 50 bin öğretmen daha kazanmış oldu.

Bu yıl yönetmelik değişikliğine gidildi. ‘İl içinde norm kadro fazlası öğretmen varsa ücretli öğretmen görevlendirilemez’ hükmü getirildi. Böylece bir ilde aynı branştan norm kadro fazlası öğretmen var iken ücretli öğretmen çalıştırılamayacağı karara bağlandı. Bu düzenleme, il milli eğitim müdürlerine havuzda bekleyen öğretmenleri, ihtiyaç olan ilçelere dağıtma imkanı verdi. Böylece ücretli öğretmen sayısında büyük düşüş görüldü.

Kaynak:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.