YDS - Yabancı Dil Sınavı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 18 Ocak 2021 tarihli açıklamada 2021 Sonbahar YDS tarihleri de belli oldu.

2020 yılında YDS tarihleri güncellenerek 12 Nisan 2020 tarihinde yapılacak YDS/1 27 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu nedenle 2020 yılında ilkbahar ve sonbahar olarak 2 defa gerçekleşmesi gereken YDS tarih güncellemesi nedeniyle sadece 1 kez gerçekleşmiştir.

Sınava girecek adaylar açıklanan 2021 ÖSYM Sınav Takvimi ile 2021 İlkbahar YDS ve 2021 Sonbahar YDS sınav tarihleri, başvuru tarihleri ve diğer tüm detayları inceleyebilirler.

2021 İlkbahar YDS Tarihi: 18 Nisan 2021
2021 Sonbahar YDS Tarihleri: 10 Ekim 2021

ÖSYM’nin 18 Ocak 2021 tarihinde açıkladığı 2021 ÖSYM Sınav Takvimi kapsamında,

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Sonbahar dönemi başvuru tarihleri 20 Ağustos 2021 tarihinde başlayarak 31 Ağustos 2021 tarihinde bitecektir. Belirlenen başvuru günlerinde başvuru yapamayan adaylar 8 Eylül 2021 tarihinde Geç Başvuru yapabilirler.

Sınav 10 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecektir 2021 Sonbahar YDS/2 sonuçlarının 2 Kasım 2021 tarihinde açıklanacağı belirtilmiştir.

YDS Sınavı, her sene ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi bir yabancı dil sınavıdır. Sınav tek oturumda yapılmakta ve adaylara yabancı dil bilgisini ölçen sorular sorulmaktadır. YDS İlkbahar Dönemi sınavı; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden yapılırken Sonbahar dönemi sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. 80 sorudan oluşan YDS’de süre 150 dakikadır. Sınavda hem okuduğunu anlama becerisini ölçen paragraf soruları, cloze testler hem de kelime bilgisini ölçen sorular bulunmaktadır. Şimdi, YDS hakkında bilinmesi gerekenlere bir göz atalım…

YDS nedir

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ve ÜDS, KPDS, ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların yerini alan yabancı dil sınavıdır. YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir.

YDS’ye kimler girebilir

  • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.
  • Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.
  • Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.
  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.
  • Kamu personeli olmak amacıyla KPSS'ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.
  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.