1. HABERLER

  2. HAYAT BİLGİSİ

  3. Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu
Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bulunduğu toprağı kökleri ile tutunup gelişim döl veren yaşama süresi dolduktan sonra kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç vb. gibi canlı varlıkların tümüne bitki denir.

Bitkinin eş anlamlısı nebattır.

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu?

Doğal denge ve döngüler canlı ve cansız varlıkların bir arada uyum içinde görev paylaşımından dolayı işlemektedir. Canlı ve cansız varlıklar çevreyi oluşturan unsurlar olarak hayati faaliyetlerden devam etmesi bir 
neden-sonuç içerisindedir.

Doğal denge ve döngüler, canlı ve cansız varlıkların bir arada uyum içinde görev paylaşımından dolayı işlemektedir. Canlı ve cansız varlıklar çevreyi oluşturan unsurlar olarak hayati faaliyetlerin devam etmesi bir neden – sonuç ilişkisi içindedir.

Bitkiler canlı varlıklar olarak, doğada dengelerin ve döngülerin oluşmasını sağlar. Su döngüsü, karbondioksit ve oksijen döngüsü, azot döngüsü gibi bütün döngüler bitkiler sayesinde gerçekleşmektedir.

Yeşil bitkiler fotosentez yapar. Fotosentez, güneş ışığından besin ve oksijen üretme işlemidir. Bunun için de karbondioksit ve su kullanılır. Böylece karbondioksit ve oksijen döngüsü oluşur ki, hayvanlar ve insanlar oksijeni hayati bir madde olarak solunumda kullanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.