YGS sınavı için en kritik döneme dikkat!

YGS sınavı için en kritik döneme dikkat!

Lisans Yerleştirme Sınavları, Haziran ayının 15'den itibaren başlayacak. Üniversite sınavları yaklaştıkça öğrencilerde sınav kaygısı oldukça arttı, hatta birçok öğrencide karamsarlık başladı.

Karamsarlık, YGS müfredatı konusuna çalışmayan ve yeterince soru bankası çözmeyen öğrencilerde daha çok görülebilir. Bazı öğrenciler çok çalışıyor olmalarına rağmen sürekli yetersizlik duygusu yaşar. Önümüzde yaklaşık bir ay var ve şu ana kadar hiçbir şey yapmadım diyen öğrenciler olduğu gibi düzenli çalışmalarına rağmen sınavın yaklaşmasından dolayı strese giren öğrenciler de bulunmaktadır.

Uzmanlar "YGS sınavına en önemli katkı son 2 ayda yapılan çalışma ile gerçekleşir" görüşünde birleşiyor. Çünkü öğrenmede kısa aralıklı hatırlama söz konusudur. Yapılan çalışmanın üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra öğrenilenler unutulacaktır. Yani Eylül ve Kasım aylarında yapılan çalışmalar Nisan ayına gelindiğinde çok az hatırlanacaktır. Sınava 2 ay kala yapılan çalışmalarda unutma oranı daha az olacak, ortaya konulan çalışmalar hemen sınava yansıyacaktır.

Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, şimdiye kadar çok az çalışan öğrencilerin sınavlara son 2 ay kala etkin, düzenli, disiplinli bir çalışma yaptıkları takdirde iyi bir sonuç alabileceklerini söylüyor. Düzenli çalışmamış olan öğrencilerin paniğe ve umutsuzluğa kapılmamalılarıni söyleyen Serdar Gecü kalan süreyi etkin bir şekilde kullanan bir çok öğrencinin başarıya ulaştıklarına defalarca şahid olduğunu söyledi.

Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü YGS'ye kadar kalan süreyi nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda şunları söyledi:

• Konu tekrarlarını bitirmeliyiz. Her konuyu tekrar ettikten sonra konu ile ilgili mutlaka soru çözmeliyiz.
• Farklı dershanelerin deneme sınavlarına girerek değişik soru tiplerini görmeliyiz.
• Denemeleri ve soru çözümlerini gerçek sınav süresi ile sınırlamalıyız. Kendimizi bu şekilde alıştırıp şimdiden soru çözme hızımızı oturtturmuş olalım.
Soru çözerken,önce kendi alanımızla ilgili soruları çözmeli, sonrasında ortak genel konulara geçmeliyiz.
• Eğer halen deneme sonuçlarımız düşük geliyorsa panik yapmamalıyız. Çünkü son 1 ay en kritik aydır. Özellikle genel tekrarlar sayesinde netlerimizde 7-10 arası artış yakalayabiliriz. Yine YGS'de son konuların ağır olması ve bitişiyle puanlarımız haziran başında belirginleşir.
• Denemelerde ve soru çözümlerinde yanlış cevapladığımız soruları yuvarlak içine almalı, test bittikten sonra tekrar dönüp çözmeliyiz. Aynı zamanda belirli konularda hep hata yapıyor isek o konuyu tekrar etmeliyiz.
• Soru çözerkenve konu çalışırken masa-sandalye kullanmalıyız. Gerçek sınavda en çok zorluk çekenler, yatarak, sırtüstü, yada rast gele pozisyonlarda ders çalışıp soru çözenlerdir. Bu nedenle son 1 ay gerçek sınav pozisyonuna uygun çalışmalıyız.
• Eğer sınav kaygısı yaşıyorsak,bunun nedenini bulmalı yada bir uzmandan hemen destek almalıyız. Çünkü kaygı bizi hem ürkütür hem de kötü sahnelerin devamlı aklımıza gelmesine neden olur. Bu konuda uzmandan mutlaka son bir ayda birebir destek almalıyız.
• Son 1 ay içinde beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz. Özellikle üç öğünü yemeği taviz vermeden uygulamalıyız. Vücut direncinin düşmesi halinde çalışma isteği ve gücü de azalacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.