YGS'de hatalı soru iddiası - Matematik Sorusu Hatalı mı?

YGS'de hatalı soru iddiası - Matematik Sorusu Hatalı mı?
Konya'daki bir dershanenin yönetim kurulu başkanı Naci Atalay, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) matematik bölümünün 30'uncu sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini iddia etti.

Geçen 24 Mart Pazar günü tüm yurtta üniversiteye girişin ilk etap sınavı olan YGS yapıldı. Sınavın ardından soruların tek tek incelediklerini belirten Konya'daki Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, zümre kurulunun yaptığı inceleme matematik bölümündeki 30'uncu sorunun hatalı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

30'uncu sorusunun bir abaküs sorusu olduğunu belirten Atalay, şunları söyledi:

"30'uncu soru, 'Yeterince uzun beş çubuktan oluşan bir abaküs verilmiştir. Abaküste; sırasıyla 1'inci çubuğa 1 adet, 2'nci çubuğa 2 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da numarası kadar boncuk takılıyor. Böylece birinci tur, şekildeki gibi tamamlanıyor. Daha sonra başa dönülüp 1'inci çubuğa 6 adet, 2'nci çubuğa 7 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da bir önceki çubuğa takılanın fazlası kadar boncuk daha takılıyor. Her tur sonunda 5'inci çubuktaki sayısının bir fazlası 1'inci çubuğa takılarak turlara devam ediliyor. Buna göre, takılacak olan 220'nci boncuk hangi çubukta yer alır?' şeklindedir. ÖSYM, cevabı birinci çubuk olarak değerlendirip 'A' şıkkını doğru cevap olarak kabul etmektedir."

Doğru cevabın 'A' şıkkı olmadığını belirten Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3'üncü turda 1'inci çubuğa 11 boncuk yerine 16 boncuk takılmalıdır. Çünkü 5'inci çubukta artık 15 boncuk vardır. Yani 1'inci turda 5'inci çubuğa 5 boncuk, 2'nci turda ise 10 boncuk takılmıştır. 3'üncü turda artık 5'inci çubuktaki boncuk sayısı 15 olduğu için 3'üncü turun başında 1'inci çubuğa takılacak boncuk sayısı 15+1 16 olacaktır. Bundan dolayı doğru cevap 3'üncü çubuk olur 'C' şıkkı doğru cevaptır. ÖSYM'nin bu soruyu yeniden gözden geçirmesi gerekir ya doğru cevabı 'C' olarak kabul edecek ya da muhtemelen soru iptal edilebilecektir" diye konuştu.

Kaynak:Haber 7

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.