YGS'de kaç net kaç puan getirir?

YGS'de kaç net kaç puan getirir?
YGS'de başarılı olmak için adayların kaç puan almaları gerekiyor? 150 ve 180 puanı geçmek için kaç net yapmış olmalı? YGS sonuçları neyin ölçüsüdür? Puanlar nasıl hesaplanır? Barajı geçmek için kaç net gerekiyor?
Teknolojinin ve internetin gelişmesinden sonra internet üzerinden bir çok hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. YGS puan hesaplama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplama işlemi için internet üzerinden YGS puan hesaplama internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra her bölümün doğru ve yanlış cevap sayılarını sisteme girmeniz gereklidir. 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürdüğü için sınav sırasında bilmediğiniz soruları boş bırakmayı önerirler. Hesaplama sayfasına YGS Türkçe doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS sosyal bilimleri doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS temel matematik doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS fen bilimleri doğru ve yanlış cevap sayısını girdikten sonra hesapla seçeneğini tıklayarak YGS puanınızı hesaplayabilirsiniz. YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 puanlarınızı bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz.
 
ÖSYM YGS puan hesaplama bilgilerine göre, YGS'de sorulan 160 sorunun tamamını doğru yanıtlayanlar 500 tam puan alacak. Her testten 36 soru olmak üzere toplam 144 netiniz olursa 460 puan alacaksınız. Her testten 8’er sorudan 32 nete ulaşırsanız puanınız 180 olacak ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılma hakkına sahip olacaksınız. Her testten 5 net çıkarmak ise sizin, 150 puan alıp YGS’nin ilk barajını aşmanızı sağlayacak.
 
YGS puan türlerinden en az birinden 150.000-179.999 arasında puan alanlar meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. LYS’lere katılamayacaklar.
YGS puanlarından en az biri 180 ve daha yüksek olanların ise iki hakkı var. Birincisi LYS’lere girecekler. İkincisi de hem meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını hem de YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

YGS 150 BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR? 

Sınav sonucunda 150 puanı aşanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS’de her testte yüzde 12.5 başarı oranını yakalamanız gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan 4 testten ortalama 5’er net olmak üzere toplam 20 net çıkarırsanız YGS’nin ilk barajı 150 puanı aşmış olursunuz.

YGS 180 BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR?

YGS’nin ikinci barajı ise 180 puan barajı. LYS’lere katılmak için 180 puan barajına ulaşmanız gerekiyor. Bu barajı aşmanız için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını yakalamanız gerekir. Bunun için 4 testten ortalama 8’er net olmak üzere 32 net çıkarırsanız LYS’lere girmek için gereken yüzde 20 başarı oranını da tutturmuş olursunuz.

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.