YGS'ye dair merak ettiğiniz her şey

YGS'ye dair merak ettiğiniz her şey

YGS'den çıkan adayların merak ettiği ayrıntılar. Kaç net yapan kaç puan alır?

Üniversiteye girmek isteyen 1 milyon 851 bin 326 aday öğrenci, ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. Uzmanlar YGS'nin, müfredata uygun, çalışan öğrencilerin çok rahat yapabileceği sorulardan geldiğini söylüyor.

2 BASAMAKLI 6 OTURUMLU SINAV

YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testleri yer aldı. Adaylar, güncel öğretim programlarından da sorumlu tutuldu. Bu yıl YGS'de adaylara 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltildi.Bilindiği gibi, üniversite giriş sınav sistemi, iki basamaklı ve altı oturumdan oluşuyor.

180 BARAJ PUANI

Sınavın birinci aşaması YGS (yükseköğretime geçiş sınavı) adayların temel becerilerini, yorumlama gücünü sorgulayan bir sınavdır. YGS' de başarılı olmak için adayların 180 puan barajını geçmeleri gerekiyor. Adaylar 140 baraj puanı geçtiklerinde iki yıllık önlisans ve açıköğretim fakültelerini tercih edebilecekken,180 puanı geçtiklerinde ikinci aşama LYS'ye katılma hakkı elde edecekler.

YGS'NİN ARDINDAN LYS

İlk aşamayı atlatan öğrenciler, haziranda ikinci sınav olan LYS'yi bekliyor. Peki YGS'yi verdiniz. Bundan sonra ne olacak? Kaç net yapan kaç puan alır? YGS'nin LYS'ye katkısı ne? YGS puanıyla hangi fakülteler alıyor? İşte sınava giren 1 milyon 851 bin 326 aday bugün de bu sorularla boğuşuyor. YGS'yle ilgili merak ettiğiniz her şey..

KAÇ NET YAPAN BARAJI GEÇER

Türkiye ortalamaları geçen yıla göre sanki biraz artacak gibi, bunun anlamı da, 140 ve 180 barajını aşmak için sanki biraz daha fazla soru yapmak gerekiyor. 140 barajı için 20'ye, 180 barajı için de 40'a yakın bir net gerekebilir.

Tabii bu netler testlerin içeriğine ve puan türüne göre de değişebilir...

Zaten önemli olan da barajı aşmak değil, olabildiğince yüksek puan almak olduğu için, önemli bir baraj sorunu yaşanmayacak gibi.

Yani 1 milyon 800 bin civarındaki adayın yüzde 80'i baraj sorunu yaşamazsa, hiç şaşırtıcı olmaz...

140'I AŞMAK İÇİN

Tüm testlerden eşit olursa ortalama 16 net, 140'ı elde etmek için yeterli: Şöyle: 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal. Matematikten daha çok çözerek de 16'dan az soruyla 140 alınabilir. Örneğin matematikten ve fenden daha çok soru çözen biri 12 soruyu doğru yanıtlayarak da 140'ı aşabilir veya bunlardan az çözüp Türkçe veya sosyalden 20 soru çözerek de yapabilirsiniz. Bunun dışında 140 barajını aşmak için çeşitli olasılıklar şunlar;

TAHMİNİ NETLER:

Net 11 Matematik Sorusu, 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 12 Türkçe Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 12 Sosyal Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 10 Fen Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

180'İ AŞMAK İÇİN

Tüm testlerden eşit olmak koşuluyla her testten 8'er net çıkarmak şartıyla 32 netle 180 baraj aşılabilir. Matematik ve fenden daha çok yaparlarsa 32'den daha az net yeterli olabilir. Matematik ve fenden az yaparlarsa 32'den daha çok soru çözmesi gerekir. Bu veriler 2012 YGS tahmini verileridir.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK

ÖSYM henüz resmen bir açıklama yapmadı ama sonuçların nisan ortalarında hatta daha erken açıklanma ihtimali var. Ve asıl yarış da zaten ondan sonra başlayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.