YÖK Atlas 2019 YKS verileri ile güncellendi

YÖK Atlas 2019 YKS verileri ile güncellendi
Tercih sürecinin veriye dayalı bilimsel yöntemlerle ilerlemesi ve öğrencilerin daha bilinçli tercih yapması için hayata geçirilen YÖK Atlas programındaki modüller, YÖK tarafından yapılan çalışma neticesinde güncellenerek

2020-YKS’de üniversite tercihi yapacak adayların, öğrenci velilerinin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

YÖK ATLAS 2019 YKS VERİLERİ İLE GÜNCELLENDİ

YÖK Atlas 2016 yılından bu yana tercih dönemlerinde üniversite adayları ve onlara rehberlik hizmeti veren hocalar tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen ve adaylara adeta kariyer rehberliği hizmeti sunan YÖK Atlas, online olduğu günden bugüne kadar toplam 22 milyon 710 bin farklı kişi tarafından kullanıldı.

YÖK ATLASI 7 MİLYON 91 BİN KİŞİ KULLANDI

Üniversite adaylarının bilinçli tercihlerde bulunması amacıyla ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete giren sistem, 2017, 2018 ve 2019-YKS tercih döneminde de yoğunlukla başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı oldu.

Bu yıllardaki tercih dönemlerinde sistemi kullanan toplam farklı kişi sayısı 7 milyon 91 bin oldu.

YÖK ATLAS’A 2019-YKS TERCİH DÖNEMİNDE İKİ YENİ MODÜL DAHA EKLENDİ

YÖK Atlas programına, 2019- YKS sonrasında tercih yapacak adayların yanı sıra, yükseköğretim ve eğitim camiasındaki yönetici ve araştırmacılar için çok faydalı olacağı düşünülen “Meslek Atlası” ve “Tercih Listesi” adlı iki yeni modül daha YÖK tarafından eklendi.

ADAYLAR MESLEK ATLASI İLE TÜM DETAYLARA ERİŞEBİLİYOR

Adaylar Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan Devlet, Vakıf, KKTC ve Yabancı üniversitelerde yer alan lisans ve önlisans programları ile ilgili “meslek bazında”, önceki yılların kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerine ulaşabiliyor.

ADAYLAR TALEP ETTİ YÖK ‘TERCİH LİSTESİNİ’ EKLEDİ

YÖK Atlas’ı sıklıkla kullanan üniversite adaylarının dile getirerek YÖK’ten talep ettiği Tercih Listesi Modülü, 2019 tercih dönemi öncesinde YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sisteme dâhil edildi.

YÖK Atlas kullanıcıları, basit bir üyelik adımı sonrasında, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan programlardan 50 tanesini “tercih listelerine” ekleyip, YÖK Atlas’ı tekrar kullanmak üzere sisteme tekrar girdiklerinde aynı liste üzerinden işlemlerine devam edebilecekler.

2020 TERCİH DÖNEMİ ÖNCESİNDE YENİ MODÜLLER EKLENEBİLİR

Her sene eklenen yeni modüller ile içeriği genişleyen YÖK Atlas’a 2020-YKS tercih dönemi öncesinde yeni modüller eklenmesi için YÖK’te çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalarda, yükseköğretim programlarında okuyan öğrencilerin bölümden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi ile bölümden mezunlar için hedeflenen mezun profilleri üzerinde duruluyor.

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.