1. HABERLER

  2. YÖK

  3. 2018 Yökdil Sınav Takvimi
2018 Yökdil Sınav Takvimi

2018 Yökdil Sınav Takvimi

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi

A+A-

Dördüncü YÖKDİL sınavı, 17 Mart Cumartesi günü, saat 14.00’de tek oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınav, 30 ilde 35 sınav merkezinde yapılacak. 2018 yılının diğer sınavlarının tarihleri belli olunca haberimize eklenencektir.

Şimdi şizlere 2017 sınav tarihleri hakkında kısa bilgiler verelim.

1. Yökdil Sınav Tarihi : 05 Mart2017
2. Yökdil Sınav Tarihi : 09 Temmuz 2017
3. Yökdil Sınav Tarihi : 05 Kasım 2017

YÖKDİL sınavı nedir

Yök-Dil, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaltmasıdır. Akademik camiayı ilgilendiren bu sınav YÖK başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. Yök-Dil sınavının soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmaktayken sınav organizasyonu Anadolu Üniversitesince yapılmaktadır.

YÖK-DİL’e eski ÜDS’nin yeni versiyonu da diyebiliriz. Sınav Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve İngilizce alanlarında yapılacaktır. Özellikle akademik kariyer düşünen adaylar YDS’den pek memnun değildi. Bunun sebebi sınavın akademik camiaya hitap etmemesi ve ÜDS’ye göre aşırı zor olmasıydı. Bu yönden YÖK’e de çok fazla talep gelmiş ve YÖK değerlendirmeler sonucunda YDS’den daha kolay olması beklenen ve akademik camia için daha belirgin olan bir sınavı YÖK-DİL’i 2017 yılında başlattı.

YÖK-DİL sınavına kimler başvura yapabilir?

Yüksek lisans ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil seviyesini ölçmek isteyen diğer adaylar da bu sınava başvuru yapabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.