Atatürk’ün temel görüş olarak belirttiği düşünceler nelerdir

Atatürk’ün temel görüş olarak belirttiği düşünceler nelerdir
Atatürk’ün temel görüş olarak belirttiği düşünceler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mustafa Kemal’in fikirleri bir temel etrafında bina edilmiştir. Bu temel milleti için en iyi olan prensip ve anlayışlardan meydana gelmektedir. Atatürk’ün temel görüşü, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu düşüncesidir. Bu düşünce asla taviz verilmeyen bir nokta olmuştur.

Atatürk, Türk Devleti’nin bağımsızlık ve bütünlüğünü, milli egemenliği, kişi özgürlüğünü, çağdaş olmayı amaçlayan; akla, bilime ve gerçeğe dayanan, evrensel ağırlıklı, geleceğe yönelik, birbiri ile uyumlu amaçlar, uygulamalar ve ilkeler bütününü temel almıştır.

Atatürk’ün temel görüş olarak belirttiği düşünce hakimiyetinin bila kaydu şart milletin olduğu gerçeği cumhuriyetin de kurucu fikri olarak bilinmektedir. Cumhuriyet milli egemenlik ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir rejim olması nedeniyle bu fikre gayet uygun bir yönetim anlayışıdır. Milletin temsil hakkını önceleyen her düşünce çok değerli kabul edilmiştir.

107
92
86
2
3
24
25
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.