Bilgi türleri ve özellikleri

Bilgi türleri ve özellikleri

Bilgi türleri ve özellikleri nelerdir, gündelik bilgi, dini bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi ve felsefe bilgisi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Gündelik bilgi; günlük yaşamı kolaylaştıran sonuçları kesin olmayan, yararlı ancak yöntemsi ve sistemsiz bilgilerdir. kaynağı daha çok duyu ve deneyimlerimizdir.

Dini bilgi, Yüce yaratıcının peygamberleri aracılığıyla bildirdiği inanç değerlerini ve ibadet biçimlerini kapsayan, insanın iç yaşamını toplumsal yaşamını düzenleyen kuralları içeren bilgilerdir. Bu bilgilerin temelinde iman varıdr.

Teknik bilgi, doğadaki nesneleri bir amaca yönelik olarak araç halie getiren insanın hayatını kolaylaştıran bilgilerdir.

Sanat bilgisi, sezgiye, duyuya, çoşkuya dayanan sanatçı ile yöneldiği nesne arasındaki ilgiden doğan bilgilerdir. 

Bilimsel bilgi, insanı, toplumu ve evreni araştırma ve inceleme konusu yapan bunlar üzerinde gözleme, deneye ve akla dayanarak yöntemli bir şekilde elde edilen düzenli bilgilerdir.

Felsefe bilgi, insanın, evrenin niteliği ve yapısı hakkında gözlemlere dayanarak, düşünmesi sonucu elde edilen bilgilerdir.

Bilgi türleri ve özelliklerine örnek bir tablo aşağıdaki gibidir

Bilgi türü Özne ile nesne arasındaki ilişki / bağ Öznellik / Nesnellik
Gündelik bilgi Sezgi ve deneyim Kısmen öznel ve nesnel
Dini bilgi İnanç / İman Öznel
Teknik bilgi Yetenek ve beceri Nesnel
Sanat bilgisi Hayal gücü ve sezgi Öznel
Teknik bilgi Gözlem ve deney Nesnel
Felsefi bilgi Akıl yürütme Öznel

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.