Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi ne anlama gelmektedir

Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi ne anlama gelmektedir

Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi ne anlama gelmektedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

  • Boğazların uluslararası komisyon tarafından yönetilmesi ülkenin bağımsız olmadığını gösterir .
  • Ülkede kararlar alınırken her zaman başkalarının müdahale edebileceği bir ortam oluşturur .
  • Geçen gemilerinin kontrolü ülkenin elinde olmaması komisyonun elinde olması Karadeniz ve Akdeniz güvenliğinin komisyona bırakılması anlamına gelir.
  • Boğazlarla ilgili yapılacak çalışmalarda veya hareketlerde komisyonunun onayına ihtiyaç duyulması sorun oluşturmaktadır.
  • Ülke güvenliğini korumak için boğazların kapatılması istenmesi durumunda yine komisyon karar verecektir. Güvenlik zaafiyeti göstermeye sebep olacaktır.

Boğazlar sorunu hakkında kısa bilgi

Boğazlar sıcak denizlere açılmak isteyen ülkeler için,  Karadeniz'e hakim olmak isteyen ülkeler içinde boğazlar sorun oluşturmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu olarak boğazlara hakim olmak istemişlerdir.

1.Dünya savaşının sonunda yenik kabul edilen Osmanlı Devletinin toprakları paylaşılırken aynı zamanda boğazların yönetimi için komisyon oluşturulmasına karar verilmiştir. Bu komisyonda Osmanlı devletinden kimse olamayacaktı. Hedefte ise ticaret gemilerinin kontrol edilmeden serbestçe geçip gitmeleri vardı.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonraki süreçte de Lozan Boğazlar Sözleşmesi boğazların yönetiminin komisyonda kalması sağlanmıştır.  

Lozan Boğazlar Sözleşmesinde, Boğazlar için komisyon kurulması, Çanakkale ve İstanbul boğazlarının ve çevresinin askersiz hale getirilmesi sağlamayı hedefleyen maddelere sahipti.

2. dünya savaşı öncesi güvenlik açısından çıkan sorunlar, Avrupa devletlerinin yaşadığı büyük sorunların üzerine yapılmış olan sözleşmelerin gücü kalmamıştır.

Bu ortamda Türkiye Cumhuriyeti hükümeti boğazlar konusunda toplantı talep etmiş ve sonucunda Montreux Boğazlar konferansı yapıldı. Sözleşme 20 Temmuz 1936 Yılında imzalandı. Bu imzalarla birlikte boğazlar sorunu Türkiye Cumhuriyeti lehine sonuçlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
83
17
6
4
4
4
50
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.